Makalecin - Güncel Blog Yazıları

‘1 milyon yazılımcı’ için eğitimler sürat kesmiyor

0 20

Laf konusu eğitimin verildiği BTK Akademi, 2017’de Haber Teknolojileri ve Muhabere Kurumu (BTK) İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığı bünyesinde kuruldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da iştirakiyle 2020 yılı şubat ayında BTK ana yerleşkesinde halkın hizmetine açıldı.

Merkez Binasında 1 eğitmen odası ile 5 teknoloji eğitim sınıfının taraf aldığı BTK Akademi bünyesinde oluşturulan Online Eğitim Portalına ise “btkakademi.gov.tr” adresinden ulaşılabiliyor. Eğitimlerin fiyatsız verildiği BTK Akademi Online Eğitim Portalına, e-Devlet şifresiyle giriş yapılıyor. Portalda 13 farklı kategori altında 85 husus başlığında, 1200 kısım yekun 49 bin dakika çevrimiçi eğitim verilebiliyor.

Yetişmiş insan gücüne gereksinim çok ziyade

Malumat teknolojilerinde yetişmiş insan gücü açısından ABD, Çin ve Hindistan kolun lokomotif memleketleri konumunda bulunuyor. Almanya, İngiltere üzere AB devletleri, 2020 sonuna kadar 1 milyon yazılımcı sayısına ulaşmayı hedefliyor.

Türkiye’de ise yazılımcı sayısı şu an itibarıyla 140 bin civarında bulunuyor. Malumat teknolojilerinin her ortamda çok daha çokça kullanılmasından kaynaklı bu meydandaki yetişmiş insan gücüne gereksinim artarken, birçok şirket bu gereksinimini Hindistan, Çin ve Avrupa memleketleri üzerinden karşılamaya başladı.

Hudutlu sayıda yazılımcı olmasından kaynaklı olarak yazılımcılar, bir girişimde hem sistem analisti, yazılım testçisi, hem girişim başkanı, olgu tabanı kompetanı hem tasarım kompetanı hem de güvenlik eksperi üzere birçok rolü tıpkı anda üstleniyor. Yazılımcılar açısından bu hem çok yorucu hem de işin kalitesini düşüren sorun haline gelirken, Türkiye’nin yazılımcı sayısını arttırmak maksadıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından “1 Milyon Yazılımcı Projesi” başlatıldı.

Eğitimler fiyatsız veriliyor

Kaynak ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülen girişim kapsamında 2023’e kadar bu yerde 1 milyon yeni istihdam sağlaması amaçlıyor. Bugüne kadar 451 bin müracaatın gerçekleştiği girişimde BTK Akademi’ye kayıtlı 372 bin kişinin online eğitimi sürüyor.

BTK Akademi Online Eğitim Portalı’ndan fiyatsız verilen eğitimi almak isteyen her Türk vatandaşı, portala e-Devlet üzerinden giriş sağlayabiliyor.

Portaldaki yekun 49 bin dakika eğitimin, 44 bin 83 dakikası malumat teknolojileri meydanında olan 19 eğitimden oluşurken, eğitmenler de benzeri platformlarda eğitim verenlerden en yüksek beğeni meydanlardan seçildi.

Girişimde hem giriş seviye hem de ileri seviyede eğitimler veriliyor. Giriş seviye eğitimlerinde, taban lise mezunu olan, malumat teknolojileri yerine yatkın ve meraklı insanlar hedefleniyor. İleri seviye eğitimler ise kesimde çalışan ve kendini ilgili bahiste yetiştirmek isteyenlere yönelik hazırlandı.

Eğitimler yıl sonuna kadar 100’ün üzerine çıkacak

Yekunda 19 eğitimle başlayan, yıl sonuna kadar 100’ün üzerine çıkacak eğitimlerle kesime işçi istihdamı sağlanacak.

BTK Akademi Online Eğitim Portalı’nda, Kaynak ve Maliye Bakanlığı tarafından oluşturulan CV bank ikonu da bölge alıyor. Burada bölge alan https://www.1milyonistihdam.hmb.gov.tr/ adresindeki öz geçmişleri dolduranların BTK Akademi’de aldıkları eğitimler ve bunlara ilişkin muvaffakiyet puanları görüntülenecek. Böylelikle şirketler, kendilerine münasebetli adayları buradan bulabilecek.

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.