Makalecin - Güncel Blog Yazıları

2. el telefon satarken verilerinize dikkat edin!

0 20

Koronavirüs salgını nedeniyle ithalatın sekteye uğraması, akıllı telefonlara getirilen ek vergiler, yükselen döviz kuru ve taksitlerin sonlandırılması ile artan telefon fiyatları, 2. el telefon pazarını hayli hareketlendirdi. Yapılan yeni bir araştırmaya nazaran ise satışa çıkarılan her 100 telefondan 19’unda, evvelki sahibinin şahsî malumatlarının bölge aldığı saptandı. Türkiye’de yıllık 20 milyon adede ulaşan 2. el telefon pazarı düşünüldüğünde bu cihazların yaklaşık 3,8 milyonunda hassas şahsî haberler konum aldığını belirten Bitdefender Türkiye Operasyon Yöneticisi Alev Akkoyunlu, bu ferdî dataların kimlik hırsızlığı, dolandırıcılık, gasp ve şantaj üzere bir seri hata için kullanılabileceği ihtarında bulunuyor.

Banka Hesap Malumatları, Telefon Numaraları ve Cinsî İçerikli Fotoğraflar Silinmemiş

Hertfordshire Üniversitesi araştırmacıları, “2. el bir telefondan bir evvelki sahibinin kim olduğuna dair malumat edinilebilir mi?” sorusuna yanıt bulmak emeliyle eBay üzerinden 100 adet 2. el telefon satın aldı. Araştırmacılar, ileri teknolojiye sahip akıllı telefonlardan klasik cep telefonlarına kadar birçok telefonu inceleyerek %19’unda cihazın bir evvelki sahibine dair hassas şahsî malumatlar içerdiğini, %17’sinde ise bir evvelki sahibinin kim olduğunun bulunabileceği tarafında olgular bulunduğunu saptadı.

Telefonlarda bulunan datalar arasında evvelki sahibine ilişkin vergi numarası, içtimaî güvenlik numarası, tevellüt tarihi, rehber kaydı, son yapılan aramaların listesi, SMSer, multimedya bildirileri, cinsî içerikli imajlar ve konuşmalar, telefon numarası, e-posta adres ve şifresi, banka hesabı haberleri, ferdî fotoğraflar ve medyalar, toplumsal medya hesap malumatları, Apple ID malumatları, e-ticaret sitesi üyelik malumatları, internet tarama geçmişi ve ferdî notlar üzere hassas haberler bulunuyor. Alev Akkoyunlu’ya nazaran bu zatî datalar kimlik hırsızlığı, dolandırıcılık, gasp, şantaj ve kimlik avı üzere bir seri hata için kullanılabilir.

Telefonunuzu Satışa Çıkarmadan Evvel Tüm Dataları Silin ve Sıfırlayın

Türkiye’de her yıl satışa çıkarılan 2. el telefonlardan 4 milyona yakın telefondaki ferdî haberlerin silinmediğine dikkat çeken Alev Akkoyunlu, bu durumun olguların nasıl düzgün bir formda silineceğinin yahut şahsî olguların açığa çıkması durumundaki risklerin anlaşılamamasından kaynaklanabileceğini belirtiyor.

Telefonlarda bırakılan şahsî donelerin kimlik hırsızlığı, dolandırıcılık ve şantaj için kullanılabileceğini belirten Bitdefender Türkiye Operasyon Yöneticisi Alev Akkoyunlu, telefonların satışa çıkarılmadan evvel yedeklenmesi, telefonda bulunan tüm hesapların devre dışı bırakılması, SIM kartının çıkarılması ve en son adımda ise telefonun fabrika ayarlarına sıfırlanması gerektiğini belirtiyor. Şayet telefon SD kart ile birlikte satılacaksa buradaki olgulara silinse dahi hususî tatbikler ile erişilebileceğinin bilinmesi gerekiyor.

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.