Makalecin - Güncel Blog Yazıları

2020 Birinci Çeyrek En Çokça Akıllı Saat Satan Şirketler

0 12

Giyilebilir eserlerin hayatımızın bir kesimi haline gelmeye başlamasıyla birlikte pazarda hareketlilik artmaya başladı. Yeni bir rapora nazaran giyilebilir eser satışları geçtiğimiz yılın birinci çeyreğine nazaran büyük artış göstererek artarak tırmanışa geçti. 2020 birinci çeyrekte bilhassa Huawei, akıllı saat pazarındaki hakkını büyük ölçüde artırdı.

IDC Worldwide Quarterly Wearable Device Tracker'ın açıkladığı sonuçlara nazaran giyilebilir eser satışları son çeyrekte %29.7 artış göstererek 72.6 milyon adede ulaştı. Akıllı saat segmentinde ise 2020'nin birinci çeyreğinde evvelki yıla nazaran %7.1 düşüşle yekun 16.9 milyon adet eser satıldı. Apple, akıllı saat satışlarında birinci sırada mekan alırken, Huawei sürpriz bir çıkışla 2. sıraya yerleşti.

2020 birinci çeyrekte akıllı saat pazarının başkanı Apple oldu

Apple yılın birinci çeyreğinde 4.5 milyon Apple Watch satmayı başararak bir defa daha akıllı saat pazarının tepesine oturdu. Şirketin akıllı saat satışları geçtiğimiz yıla nazaran %2.2'lik gerileme gösterdi. Koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan kayıplar göz önüne alındığında çok da büyük bir düşüş olduğu söylenemez.

Aslına bakılırsa birinci çeyreğin yıldızı Apple'dan çok Huawei oldu diyebiliriz. Çinli teknoloji devi, satışlarını evvelki yıla nazaran %118.5 artırarak toplam 2.6 milyon akıllı saat sattı. 2. sırada konum alan Huawei, %100'den çokça büyüyen tek akıllı saat markası oldu.

Huawei’nin akıllı saat tarafındaki çıkışı birinci çeyrekteki yeni eser lansmanının yanı sıra fitness ve sağlık odaklı teknolojilere ağırlaşması nedeniyle devam edecek üzere görünüyor. Huawei, 2020'nin birinci çeyreğinde yeni Huawei Watch GT 2 serisi saatlerini tüm yerkürede piyasaya sürmüştü. Diğer yandan evvelki nesil Huawei Watch GT de piyasadan olumlu geri bildirimler aldı.

Akıllı saat pazarında en büyük düşüşü Samsung gördü. Şirket, birinci çeyrekte 1.8 milyon akılı saat satarak üçüncü sırada mahal aldı. Şirketin akıllı saat satışlarında geçtiğimiz yıla orantıyla %7.2 düşüş gösterdi ve pazarın %10.8'lik kısmını oluşturdu. Samsung'u Garmin ve Huami izledi.

2020 birinci çeyrekte en çok akıllı saat satan markalar:

  1. Apple – 4.5 milyon
  2. Huawei – 2.6 milyon
  3. Samsung – 1.8 milyon
  4. Garmin – 1.3 milyon
  5. Huami – 1 milyon
  6. Başka markalar – 5.7 milyon

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.