Makalecin - Güncel Blog Yazıları

2020 Steam Yaz İndirimleri Ne Devir?

0 13

Steam’in bilgisayar oyuncuları için böylesine büyük bir platform hâline gelmesinin sebeplerinin başında, elbet Steam Yaz İndirimleri geliyor. 2010 yılında başlayan Yaz İndirimleri, vakit içerisinde hem talebeler hem de çalışanlar için bir nevi yaz tatili ikramı hâline geldi. Velev bu armağanlar, Lord Gaben’i (Gabe Newell, Steam’in kurucusu) Lord yapan yegane ögeydi.

Steam’in oyun satışı konusunda monopol hâline gelen konumu her ne kadar son vakitlerde Epic Games tarafından sarsılsa da Steam hâlâ pazarın büyük çoğunluğuna hakim. Birçok oyuncu hâlâ büyük bir heyecanla Steam Yaz İndirimlerini bekliyor. Bu yüzden her yıl olduğu üzere bu yıl da o kadim soru varlığını dayatıyor: Steam Yaz İndirimleri ne vakit?

Steam Yaz İndirimleri ne devir?

2020 Steam Yaz İndirimleri bir aksilik yaşanmadığı takdirde 25 Haziran’da başlayacak. Ve temmuz ayının 9’una kadar süreceğe benziyor. Bu malumatın “gerçekliği” ise, SteamDatabase’in geliştiricilerinden olan Pavel Djundik’in Çinli kaynaklardan aldığı haberlere dayanıyor. Djundik 8 Mayıs günü Twitter üzerinden yaptığı birinci paylaşımda tarihin şu an için resmi makamlar tarafından “onaylanmadığını” söylese de, kısa müddet sonra yaptığı 2. paylaşımda tarihin onaylandığını söyledi.

Tekrar de, kelam konusu tarihlerin kesin tarihler olmadığını belirtmekte yarar var. Steam’den gelen rastgele bir resmi malumat yok. Şayet ilerleyen günlerde Steam’den resmi bir haber gelirse, yazıyı güncelleyeceğiz. 

Steam Yaz İndirimlerinde hangi oyunlar indirime girecek?

Steam Yaz İndirimlerinde hangi oyunların indirime gireceği şu an için net olarak bilinmiyor. Ancak evvelki indirimlerden hareketle, hangi firmaların hangi oyunlarının indirime gireceği, az çok muayyen. Natürel bu oyunlara yüzde kaç indirim gelir bilemiyoruz. Lakin eminiz ki, Steam her yıl olduğu üzere bu yıl da oyuncuları indirim konusunda tatmin edecektir.

İndirime girecek oyunların başında kuşkusuz GTA 5 de nokta alıyor. Lakin GTA 5’i Epic Games sayesinde fiyatsız bir formda alan büyük bir kitle bulunduğu için, oyun ne kadar rağbet görür bilinmiyor. Gayrı yandan Red Dead Redemption 2 başta olmak üzere öteki Rockstar Games oyunlarının da indirime gireceği düşünülüyor.

Bunun dışında, geçen yılki indirimlerde en çok satan oyunların başında gelen Forest, Garry’s Mood, Friday 13th, PUBG, Rust, Tom Clancy's Rainbow Six Siege, The Witcher 3, Assassin's Creed Odyssey üzere oyunlar da tekrardan indirime geçecektir. Geçen yıl en çok satılan oyunların listesine bakmak için, bu metne bir göz atabilirsiniz. Sonunda az çok hangi oyunların indirime gireceğini varsayım edebilirsiniz. 

Başkaca, her yıl olduğu üzere bu yılda Ubisoft’un neredeyse tüm oyunları büyük bir indirime girebilir. Bunun yanı sıra, indie oyun severlerin gözdesi olan 11 Bit Studios’un da oyunları bu yıl da indirime girecekmiş üzere gözüküyor. Ben anlamam bağımsız oyunlardan, spor oyunlarından ne haber diyenler olabilir. Merak etmeyin, her yıl olduğu üzere bu yılda NBA 2K ve Football Manager serisi indirimde olacaktır.

Son olarak, sadık bir kitlesi bulunan oyunlar da büyük ihtimal Steam Yaz İndirimlerinde konumunu alacaktır. Pekala hangi oyunlar bunlar? İşte o oyunlardan kimileri: DOOM, Dark Souls, Stardey Valley, Final Fantasy XV, Dying Light, Fallout, Resident Evil 7, Devil May Cry, Wolfenstein, Borderlands. 

Steam, Epic Games üzere büyük oyunları fiyatsız verebilir mi?

Bu soruya yanıt vermeden evvel, Epic Games’in ardında, Tencent’in olduğunu söylemekte yarar var. Neredeyse mobil oyun pazarının büyük çoğunluğuna hakim olan bu Çinli şirket, yıllardır Steam’in sahip olduğu pazara göz dikmiş durumda. Velev bir aralar Tencent’in kendi platformunu piyasaya sürüleceği konuşuluyordu bunun için.

Bu yüzden herkes Tencent’in kendi ismiyle bir platform sunacağını düşünürken, şirketin Epic Games’in çoğunluk payını almasıyla senaryo değişti. Epic Games Store, Tencent’ten aldığı güçle Steam’in en büyük rakibi haline geldi. Büyük bir kaynağa ve güce kavuştu. Haliyle Steam her ne kadar büyük bir güce sahip olsa da, Epic Games kadar büyük çaplı fiyatsız oyunları süratlice oyunculara dağıtması biraz çetinmiş üzere gözüküyor.  Kimbilir, her an her şey olabilir. Lord Gaben tahminen Epic Games Store’a büyük bir savaş açar. Yeniden de Valve’ın şimdilik böylesine bir savaşa gereksinimi yokmuş üzere gözüküyor. 

Steam bu yaz hangi oyunları fiyatsız verecek?

Steam’in şu an için bu yaz hangi oyunları fiyatsız bir biçimde vereceği bilinmiyor. Bu oyunlar muhtemelen Epic Games’in GTA V çıkışının gölgesinde kalacaktır. Öbür yandan Steam, Yaz İndirimleri başladığı üzere bu oyunları duyurmuyor. İndirimlerin bitmesine sayılı günler kala, fiyatsız olan oyunlar duyuruluyor.

Pekala bu oyunlar genelde hangi oyunlar oluyor? Steam 2017 yılında, Life is Strange, HANEYE Online, Skara, Mortal Online, Clash, Call To Arms üzere oyunları fiyatsız verdi. 2018 yılında da benzeri bir halde, HANEYE Online başta olmak üzere, SCP: Secret Laboratory, DCS World Steam Edition, Jet-Story 2018, Mercury Blue: Mini Episode ve Atom Fishing II isimli oyunları fiyatsız biçimde oyunculara dağıttı.

Oyunların isimlerinden fark edebileceğiniz üzere Steam şu ana değin oyunculara Epic Games üzere bir “şov” yapmadı. Ancak 2020 yılında ne olur bilinmez. Tahminen Steam, Epic Games’in sert çıkışlarının akabinde da temsili de olsa büyük bir oyunu fiyatsız bir formda verebilir.

Epic Games, Steam’in büyük bir rakibi hâline gelebilir mi?

Aslında Epic Games şimdiden Steam’in büyük bir rakibi hâline geldi. Epic Games’in arayüz dertleri ve sunucu meseleleri, şu an için Steam ile yarışına köstek oluşturuyor. Lakin bu meseleler aşıldığında ve Epic Games agresif siyasetleriyle Steam’i bucağa sıkıştırmaya devam ettikçe Steam’in oyun pazarındaki meydanı daralabilir. Ve sonunda Tencent, en başından beri dilek ettiği şeyi gerçekleştirebilir.

2020 Steam Yaz İndirimleri ile ilgili fikirlerinizi tahlillerde paylaşmaktan çekinmeyin. Hangi oyunların indirime girmesini isterdiniz? Hangi oyunlar fiyatsız verilsin isterdiniz? Bu yılki Steam Yaz İndirimlerinden beklentiniz ne? Epic Games, Steam’e büyük bir rakip olabilir mi? Tefsirlerde tartışalım!

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.