Makalecin - Güncel Blog Yazıları

“2023’te Her Konuta 100 Mbit/s İnternet Erişimini Amaçlıyoz”

0 21

Memleketimizde internet altyapısı, mahsusen koronavirüs devrinde büyük bir testten geçiyor. Kesimden kesime değişiklik gösteren internet, kimi mekanlarda 100 Mbit/s üzere yüksek suratlar sunarken, kimi noktalarda de 1 Mbit/s’i bile zar güçlükle veriyor. Fiber altyapının olmadığı yanlarda yaşanan dertler, internet kullanıcıları açısından adeta azap yaratıyor. Bugün Kamu Bilişim Derneği tarafından düzenlenen Kamu Bilişim Dijital Zirvesi’nde konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, internet altyapısının geleceğiyle ilgili açıklamalar yaptı.

Son devirde artan internet gereksinimini karşılamak için devletlerin kamu dijital dönüşüm, imkân ve kabiliyetlerinin test edildiğini söyleyen Karaismailoğlu, bankacılık ve muhabere başta olmak üzere pek çok kolun meskenden çalıştığını, eğitim kurumlarının uzaktan eğitimle ders verdiğini hatırlattı. 

2023’e kadar her meskene 100 Mbit internet

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’nın konuşmasında dikkat çeken en kıymetli detay internet suratlarındaki artışla ilgili oldu. 2019’da fiber kesimin yüzde 13’lük büyüme sağladığını, fiber hat uzunluğunun 371 bin kilometreyi aştığını söyleyen Karaismailoğlu, genişbant abone sayısının 14 milyonu, sabit altyapılarda fiber abone sayısının ise 3,1 milyona yaklaştığını söyledi. Ulusal Genişbant Stratejisi ve Fiil Planı’nın iki yıl evvel yayınlandığını söyleyen Bakan, “2023’te her bölgeden herkese genişbant unsuruyla hareket ederek, tüm hanelere en az 100 Mbit/saniye süratte genişbant erişimi sağlamayı amaçlıyoruz.” halinde açıklama yaptı. 

Mobil operatörlere de değinen Bakan Karaismailoğlu, “Yaklaşık 10 yıl evvel mobil operatörlerimizin dakikası 11,7 kuruş olan ortalama tarife fiyatı, bugün 1,5 kuruşa geriledi.” derken, mobil abone sayısının 83 milyona ulaştığını da kelamlarına ekledi. Bu abonelerin yüzde 85’inden ziyadesine denk gelen 77 milyonu aşkın kullanıcının ise 4,5 G hizmeti almaya başladığı açıklandı.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.