Makalecin - Güncel Blog Yazıları

2,3 Milyon Endonezya Vatandaşının Malumatları Yayınlandı

0 21

Geçen ay HackRead'deortaya çıkan haberlerde, memleketin e-ticaret devlerinden biri olan Tokopedia’nın hacklendiği ve 92 milyon müşterinin haberlerinin dark web'de satışa çıktığı savları mahal almıştı. 

Artık bu duruma sebep olanlar arasında nokta aldığını belirten bir kişi, 2,3 milyon Endonezya vatandaşına ait olduğunu öne sürdüğü haberleri internette yayınladı. HackRead'e nazaran haberler, 2013 yılına ilişkin ve memleketin merkezi seçim heyetinden geliyor.

Yüz binlerce kişinin dataları internette:

Saldırganın yayınladığı 2,36 GB boyutundaki evraklar farklı evraklara ayrıldı ve içlerindeki doneler de PDF formatında yayınlandı. Bu haberler arasında tam isimler, adresler, kayıt numaraları, aile kart numaraları, tevellüt konumu ve tarihi malumatları üzere malumatlar mahal alıyor. 

Endonezya için durumu daha da korkutucu hâle getirense atağın gerisindeki isim olduğunu savunan hackerın elinde 200 milyondan çokça kişinin haberlerini de tutması. Bu haberlerin, seçmen haberlerinin olduğu bir hacker forumunda paylaşılacağı belirtiliyor. 

Olguları sızdıran hacker, yaptığı açıklamada 2,3 milyon Endonezya vatandaşının malumatlarını ve seçmen donelerini paylaşmaya karar verdiğini zira bugüne kadar Endonezya'ya ait malumatların hacker forumunda gereğince bulunmadığını düşündüğünü söz etti. 

Olguyu paylaşan hacker, bunları elde eden birinci kişi olmayabilir:

Sızıntı hakkında açıklamalar yapan bir temsilci, bu dataları paylaşan kişinin olguları elde eden birinci kişi olmayabileceğini açıkladı. Haberlerin büyük bir forumda ortaya çıkmadan evvel Endonezya forumlarında bir vade dolaşımda nokta almış olabileceği söz ediliyor. 

Bundan birkaç hafta kadar evvel bir farklı Endonezyalı e-ticaret sitesi olan Bukalapak’ta mahal alan 13 milyon kullanıcı hesabına ilişkin haberler, bir hacker tarafından satışa çıkarılmıştı. Bu veritabanı, 2017 yılına aitti ve firma, bu vakadan 12 Nisan 2019’da haberdar olmuştu. 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.