Makalecin - Güncel Blog Yazıları

30 Milyon Hint Kullanıcının Ferdî Verisi Paylaşıldı

0 29

Siber hatalılar, 29,1 milyon Hindistanlının zatî olgularını Dark Web'de fiyatsız olarak paylaşıma açtı. Çevrimiçi istihbarat firması Cyble tarafından ortaya çıkarılan bu büyük done ihlalinin iş arayan Hintlilerin zatî malumatlarını içerdiği, bu malumatlar arasında isimler, e-postalar- telefon numaraları, konut adresleri, yetenekler ve iş deneyimleri üzere doneler de bölge alıyor. Bu tip sızıntılarla her hengam karşılaştıklarını söyleyen şirket, son vakanın çok çokça ferdî malumat içeriyor olmasıyla sairlerinden ayrıldığına dikkat çekti.

Cyble tarafından yayınlanan ekran imajında Hindistan'ın kıymetli iş arama sitelerinin isminin nokta aldığı belgeler görünse de şirket hâlâ sızıntının kaynağını araştırıyor. Bununla birlikte Cyble, sızıntının boyutları ve zatî haberlerin ayrıntılı oluşu dikkate alındığında kaynağın bir özgeçmiş toplayıcısı olduğunu düşündüğünü belirtti. Siber hatalılar bu tip haberleri kimlik hırsızlığı, dolandırıcılık ve şirket muhbirliği üzere çeşitli berbat emelleri için kullanmak ismine ele geçiriyorlar.

Siber hırsızlık yaygınlaşıyor

Cyble yakın devirde Facebook ve Hintli bir eğitim teknolojisi şirketi olan Unacademy'nin hacklendiğini ortaya çıkarmıştı. Bir sair örnekte, kişilerin iki munfasıl öğeyi kıyaslamasına imkan sağlayan bir telefon pratiğinin hacklendiğini fark eden Cyble, buradan elde edilen ferdî verilen 0,85 Bitcoin'e (yaklaşık 8.000 dolar, yani 54.517 TL) satışa çıkarıldığını tespit etmişti. 

Yakın zamanda Safety Detectives'in araştırma ekibi, Vietnam'da bulunan 12 milyon Facebook kullanıcısının datalarının sızdırıldığını ortaya çıkardı. Araştırmacılara nazaran veriler Elasticsearch sunucusunda bulundu ve geçen ocak ayında yeniden Vietnamlı kullanıcılara yönelik yapılan ihlalden kayıtları da içerisinde barındırıyor. 3 GB'ın üzerindeki olgular arasında İsim, soy isim, veladet konumu, şu anda yaşadığı mekan, eğitim haberleri, tevellüt tarihi, GPS koordinatları ve e-posta adresleri malumatları konum alıyor. Daha birkaç hafta evvel bir hacker 267 milyon Facebook kullanıcısının ferdî donelerini satarken yakalanmıştı.

Geçen sene 'Gnosticplayers' takma ismini kullanan bir hacker, yerkürenin dört bir yanından altı farklı şirketin hizmetlerini kullanan 26 milyon kişinin zatî datalarını satışa çıkarmıştı. Bu zatî datalar, Deep Web’de 1,4231 Bitcoin'e (o devirler yaklaşık 4.940 dolara tekabül ediyordu) bir fiyat karşılığında satılıyor. Daha evvel bu bilgisayar korsanı, üç sefer kullanıcıların ferdî malumatlarını satışa çıkarmıştı.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.