Makalecin - Güncel Blog Yazıları

4K Sinema ve Seri İzlemek İçin Hangi Donanımlar Gerekiyor?

0 20

Yeni prodüksiyonların sayısı her geçen gün artıyor. Artık yayınlanan seriler, sinemalar, oyunlar yüksek imaj kalitesi ile neredeyse gerçekmiş üzere kullanıcıya sunuluyor. 4K olarak isimlendirilen bu yüksek çözünürlüklü manzara kalitesini elde etmek için ne yapmak gerekiyor? 4K sinema ve seri izlemek için hangi donanımlara muhtaçlığımız var?

4K sinema ve seri izlemek için her kullanıcının sahip olması gereken birtakım donanımlar var. Elbette bu donanımlar da 4K sinema ve seri izlemek için kâfi değil, bir de 4K sinema ve serilere ulaşmak gerekiyor. Bunların hiçbiri düşünüldüğü kadar güç değil. Günümüzün en keyif veren teknolojilerinden olan 4K ile ilgili bilmeniz gerekenleri sizin için detaylı olarak anlattık.

4K nedir?

Ayrıntılara girmeden evvel 4K nedir sorusunu yanıtlayalım. Dijital imgelerin ölçme ünitesi pikseldir. Bir manzarada ne kadar çok piksel olursa, izlediğiniz manzara bir o kadar canlı ve renkli olacaktır. 4K ya da ultra yüksek çözünürlük olarak isimlendirilen medya kalitesi standardının piksel orantıları 3840 x 2160 pikseldir.

Bu piksel nispetine mana verebilmek için 4K öncesi favorimiz HD görüntü kalite standardının 1280 x 720 piksel olduğunu hatırlatalım. Yani aralarında gözle görülür sayıda piksel farkı var. 4K sinema ve seri kalitesini genellikle 55 inç ve üzeri televizyonlarda yakalayabilirsiniz. Elbette gerekli birkaç donanım daha var.

4K gerekli mi?

Şayet kullanmakta olduğunuz mevcut televizyonunuz HD uyumluysa onun tarafına çabucak gidip 4K entegrasyonlu bir televizyon alın diyemeyiz. Lakin mevcut televizyonunuzu yenilemek istiyorsanız, yeni alacağınız televizyonunuz kesinlikle 4K koordinasyonlu bir model olmalı. 

Pek çok dijital yayın platformu 4K yayınlar sunuyor velev geçtiğimiz yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nde Muhteşem Bowl finali bile 4K olarak yayınlandı. 4K giderek daha yaygın bir görüntü kalite standardı haline geliyor ve siz de daha keyifli bir izleme deneyimi için bu yeni standarda armoni göstermelisiniz.

4K olarak izlediğiniz bir yayın, sair görüntü kalite standartlarına nazaran çok daha canlı renklere, kaliteli bir çözünürlüğe sahip olacak. Gren ismi verilen manzara kalitesini düşüren, piksel eksikliğinden kaynaklı, can sıkıcı bozulmalara 4K ile elveda diyebilirsiniz.

4K izlemek için ne gerekli?

4K sinema izlemek için sahip olmanız gereken kimi donanımlar var. Maatteessüf bu donanımlardan biri olmasa bile 4K izleme talihiniz hayli güç. 4K izlemek için ne gerekli sorusununun karşılığını üç unsur olarak verebiliriz;

  • 4K entegrasyonlu bir televizyon
  • 25 Mbps ve daha süratli bir internet teması
  • 4K sinema ve seri yayını yapan bir platform üyeliği

4K koordinasyonlu bir televizyon

4K görüntü kalite standardında sinema ve seri izleyebilmek için birinci ve en kıymetli donanım muhtaçlığı 4K koordinasyonlu bir televizyondur. Son yıllarda çıkan, 55 inç ve üzeri televizyonların pek birden fazla 4K entegrasyonlu olarak kullanıcıya sunuluyor. 

4K koordinasyonlu bir televizyon alırken 120 Hz ve üzeri bir yenileme suratına sahip olmasına dikkat edin. Ayrıyeten televizyonun PlayStation 4 Pro, Xbox One X üzere 4K yayın akışı sağlayan cihazları bağlamak için birden ziyade HDMI girişine sahip olması size avantaj sağlayacaktır. 

25 Mbps ve daha süratli bir internet irtibatı

Şu an için devletimizde TRT 4K kanalı dışında 4K sinema ve seri yayınlarına bir tek dijital yayın platformları üzerinden ulaşabileceğimiz düşünülürse internet temas suratının değeri bir kere daha ortaya çıkıyor. ADSL şu an için bu kadar süratli bir internet suratı sunamıyor. Bunun mahalline VDSL ve fiber internet üzere farklı alt yapılara sahip alternatifleri düşünebilirsiniz. 

4K sinema ve seri yayını yapan bir platform üyeliği

Netflix, Amazon Prime Medya ve Youtube üzerinden memleketimizde 4K manzara kalitesinde sinema ve seri izleyebilirsiniz. Youtube’da fiyatsız olarak pek çok 4K kalitede görüntü izleme talihiniz var. Ancak Netflix ve Amazon Prime Görüntü fiyatlı üyelik sistemiyle çalışan platformlardır.

Amazon Prime Video’nun aylık abonelik ecri şu an için 5.99 Euro olarak belirlenmiş durumda. Netflix'in ise tasarruf kurallarına ve sunduğu manzara kalitesine bağlı olarak farklı abonelik ecirleri var. Bu platformların 4K yayınlarına,  televizyonunuza entegrasyonlu pratikler üzerinden ya da PlayStation 4 Pro, Xbox One X üzere 4K yayın akışı sağlayan cihazlar ile ulaşabilirsiniz. 

4K sinema ve seri izlemek için başka yollar:

Youtube üzerinden ya da aylık abonelik sistemi ile çalışan dijital yayın platformları üzerinden 4K sinema ve seri izleyebileceğinizi anlattık. 4K yayına ulaşabileceğiniz öbür bir yol ise TRT 4K kanalını izlemektir. Şu an için standart bir yayın akışına sahip olan kanal, ilerleyen devirlerde bu yeniliğin öncüsü olarak devletimizdeki yayınını daha da geliştirebilir.

4K sinema izlemek için yapmanız gerekenleri sizin için anlattık. Günümüzde 4K görüntü kalite standardı, yerküredeki en yüksek manzara kalitesini sunuyor. 8K medya kalite standardı şu an için gereğince yaygın değil lakin ilerleyen günler ne gösterir bilinmez. 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.