Makalecin - Güncel Blog Yazıları

5G ile dijital güvenliğin kıymeti artacak

0 15

Eser, hizmet ve altyapıdaki gereksinimlerin teknolojik gelişmelerle birlikte karşılanabilir duruma gelmesiyle yerküreyi tesiri altına alan dijital dönüşüm; sağladığı yüksek verim, sürat, kalite üzere müspet ögelerin yanında altyapı ve donenin korunması hususlarını daha da kıymetli hale getiriyor. Dijital dönüşümü destekleyen IoT, yapay zekâ, makine tahsili üzere teknolojiler geliştikçe dijital güvenlik problemleri da artış göstermeye başladı. Fiber altyapı ve mobil haberleşmenin yaygınlaşmasıyla birlikte kişisel dal ve kamu kurumları elektronik ortamı her geçen gün daha ağır kullanıyor. Böylelikle daha ziyade pahalı haber elektronik ortama taşınmaya devam ediyor.

Çalışmaları devam eden yeni nesil kablosuz telefon teknolojisi 5G’nin dördüncü nesil teknolojisine nazaran çok daha çokça data iletim suratı sağlayacağı, uçtan uca gerçekleştirilen temasların suratlarında önemli bir artış laf konusu olacağı ve büyük olgu kavramının daha çokça gündemde olacağı konuşuluyor. Artan muhabere gereksinimlerine yüksek seviyede karşılık verecek bir teknoloji olması beklenen 5G’nin yaygın halde kullanılmasıyla birlikte birçok aygıtın teknik olarak internete bağlanması mümkün olabilecek. Akıllı araba, beyaz eşya ve aydınlatma eserlerinden sonra çok sayıda elektrikli hane eşyasının da “akıllı” statüsüne geçeceği biliniyor.

Dijital güvenlik olmadan 5G düşünülemez

5G teknolojisiyle ilgili Türkiye’de de adaptasyon çalışmaları devam ederken, Türkiye’nin yerli ve ulusal Donanımsal Güvenlik Modülü (HSM-Hardware Security Module) üreticisi Procenne’nin Genel Yöneticisi Resul Yeşilyurt, dijital dönüşümün baş döndürücü bir süratle sürdüğü bu periyotta 5G teknolojisinin dijital güvenliğe mümkün tesirleriyle ilgili şunları söyledi: “Dijital dönüşümün hızlanmasıyla önemli nispette yeni olgu doğarken dataların korunması ve siber atakların önlenmesi de iş hayatı için çok büyük değer oluşum etmeye başladı. Ağa bağlı olan sistemlerin yazılımının, donanımının ve datalarının yetkisiz erişimlere karşı korunmasını tabir eden ‘dijital güvenlik’ kavramı, önümüzdeki periyotta 5G teknolojisiyle birlikte kritik seviyede ehemmiyet kazanacak. Son devirlerde daha çok konuşulmaya başlanan 5G teknolojisinin yaygın hale gelmesiyle şirketler, kurum ve kuruluşlar dijital güvenliğe daha çokça eğilmeye başlayacak. Özetle, dijital güvenlik olmadan 5G düşünülemez.”

5G en çok IoT’yi etkileyecek

5G teknolojisinin en çok tesir edeceği sahalardan birinin de IoT olacağını belirten Procenne Genel Yöneticisi Resul Yeşilyurt, açıklamalarına şu biçimde devam etti: “Araştırmalara nazaran, şu an için 2025 yılında tüm yerkürede internet ağına bağlı cihaz sayısının 75 milyar seviyesine ulaşacağı öngörülüyor. Daha akıllı, daha verimli ömürler sürdürülmesine imkan tanıyan internet ile muhabere kurabilen akıllı cihazların tasarrufu yaygınlaşıyor. Bu eserleri pazarlayan firmaların cihazları korumak için çok daha ziyade uğraş sarf etmeleri gerekiyor. Tüm bölümlerdeki işletmeler, profesyonel çalışmalarında verimliliklerini artırmak için IoT teknolojisinden faydalanmaları gerektiğinin ve bu minvalde risklerin belirlenmesi ve geç kalmadan güvenlik tedbirlerinin alınması gerektiğinin farkındalar. Kullanılacak güvenlik ve denetim pratikleriyle alınacak olağan tedbirler sayesinde cihazlar yönetilebilir. Dijital güvenliğin en baştan itibaren mütemadi ve sürdürülebilir bir stratejiyle cihaz tasarım süreçlerine dâhil edilmesi gerekiyor. İş pratikleriyle iş analitiği yazılımları tarafından üretilen olgunun toplanması ve depolanmasının da sağlanabildiği IoT teknolojisinde, inançlı bir ortam yaratılabildiğinde akıllı nesnelerle verimli bir tasarruf yeri da oluşturulabiliyor. Riskli durumları önlemek ismine cihazların şifreli haberleşmesi ve hassas malumatların üçüncü insanlar tarafından erişilemez olması gerekiyor.”

Riski ortadan kaldırmak için mobil cihazların da şifreli haberleşmesi gerekiyor

Mobil cihaz tasarrufunun artışının da güvenlik eksperlerini mobil tatbik güvenliği süreçlerini geliştirmeye yönlendirdiğini söyleyen Yeşilyurt, “Veriler mobil cihazlarda yazılımla korunuyor. Olgunun korunmaması ise saklılık ihlali, kartlı ödeme standartlarının ihlali, kimlik hırsızlığı ve sahtecilik üzere durumlara sebep olabiliyor. Tüm bunlar, risklerin belirlenmesi ve geç kalınmadan gerekli güvenlik tedbirlerinin alınmasının kıymetini ortaya koyuyor. Riskli durumları önlemek ismine cihazların şifreli haberleşmesi ve hassas malumatların üçüncü insanlar tarafından erişilemez olması gerekiyor. Bu noktada devreye giren Procenne’in EndCrypt eseri, uçtan uca şifreleme özelliği sayesinde inançlı olgu aktarımı ve done tasarrufuna imkân tanıyarak muhaberesi inançlı hale getiriyor” diyerek kelamlarını tamamladı.

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.