Makalecin - Güncel Blog Yazıları

773 Milyon Kişinin E-postasını Çalan Hacker Yakalandı

0 26

İnternetten yararlanan milyonlarca insanın şahsî haberleri, internet sitelerinin sunucularında saklanıyor. Bu haberler, bazen makûs niyetli hackerlar tarafından ele geçirilebiliyor. Berbat niyetli olarak isimlendirilen bu hackerlar, sizin haberlerinizi paylaşarak veya satarak durumu suistimal edebiliyor. Ukrayna Ulusal Güvenlik Servisi (SSU) bugün 773 milyon kişinin e-postasını ele geçiren bir hackerı yakaladıklarını açıkladı.

Sanix olarak bilinen bu hacker, milyonlarca kişinin e-postasının yanı sıra 21 milyon kişinin de şifresini elde etmeyi başarmış. SSU yetkilileri, 87 GB olarak ele geçirilen verilerin Sanix'in elinde bulundurduğu malumatların yalnızca bir kısmı olduğunu ve içlerinde Avrupa ile Kuzey Amerika'da yaşayan kişilerin finansal malumatlarının de bulunduğu buna misal 7 adet daha veritabanı olduğunu tez etti.

2 terabayt haber içeren ekipmana yetkililer tarafından el konuldu:

Sanix tarafından ele geçirilenler arasında çok hassas malumatlar bulunuyor. E-posta şifreleri, banka kartıyla alakalı haberler, kripto para cüzdanları ve PayPal hesapları, bu hacker tarafından çalınan hassas haberlerden yalnızca kimileri. Yetkililer tarafından Sanix'in meskenine yapılan baskında toplamda 2 terabaytlık veri içeren ekipmana el konuldu.

Birtakım kaynaklardan ortaya çıkanlara göre Sanix'in elinde bulundurduğu malumatlar eskiydi ve evvelki olgu ihlallerinden ötürü tehlikeye girmiş şahısların haberleriydi. Bunlarla birlikte Sanix'in üniversitelere erişim ve Kaliforniya hükûmetini tehlikeye atabilecek haberler sattığı da ortaya çıktı. Bu şekil değer arz eden haberlerin bir hacker tarafından ele geçirilmesiyse birçok internet kullanıcısını rahatsız etti. 

Şu anda internette çok büyük ölçülerde ferdî malumatlar bulunuyor ve bu malumatlar Sanix üzere hackerlar tarafından ele geçirilebiliyor. Bu nedenden ötürü internette bulunan zatî haberlerinizin inançta olduğundan emin olmaya çalışın ve muteber olmayan sitelere zatî haberlerinizi vermekten kaçının.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.