Makalecin - Güncel Blog Yazıları

8 Ay Evvel Nehre Düşen Bir Telefon, Çalışır Halde Bulundu

0 18

Çin’de geçtiğimiz eylül ayında balık tutarken telefonunu nehre düşüren bir adam, aradan geçen 8 ayın akabinde telefonuna geri ulaştı. Bir balıkçının bulduğu telefonun, 8 ay boyunca suyun altında kalmasına karşın bozulmamış olması büyük şaşkınlık yarattı. Telefonun markasının ise iPhone 7 Plus olduğu görülüyor. 

Aradan geçen 8 aylık süreçten sonra telefona dair umudunu büsbütün yitiren Zhou isimli adam, bir balıkçının telefonu bulduğu haberini aldı. Kano ile nehirde balık avladığı sırada nehre düşen telefon, nehir sularının çekilmesinin akabinde Çinli bir balıkçının gözüne çarpmış. Balıkçı da büyük bir örnek davranış göstererek cihazı kargoyla gerçek sahibine yollamış.

Mevzuyu Pear Video’ya açıklayan Zhou, geçtiğimiz eylül ayında Çin’in güneybatıdaki Guizhou Eyaleti’ne bulunan Wu Nehri’nde arkadaşıyla kanoyla balık avladığını söyledi. Telefonun düştüğünü kıyıya gelene kadar fark etmediğini söyleyen adam, nehrin çok çamurlu olduğunu ve asla bulamayacağını düşündüğü için oradan gitmeye karar vermiş. 

Bu vukuattan 8 ay sonra suyu çekilen nehrin altında telefonu bulan balıkçı, genç adamı telefonun gerisinde mekan alan kartvizit sayesinde bulmayı başarmış.

Telefon çalışmaya devam ediyor

Telefonu aldıktan sonra çok şaşıran Zhou, cihazının hala sıkıntısız bir formda çalıştığını söyledi. Nehirdeyken çektiği fotoğraflara da ulaşmayı başaran genç adam, cihazın tüm özelliklerinin problemsiz bir formda çalıştığını söyledi. 

Kulaklık girişinin kalkmasının akabinde suya ve toza karşı dayanıklı olan iPhone 7 ailesinde IP67 sertifikası bulunuyordu. Elbette bu biçim sertifikalar genelde 1 metre derinlik ve 1 saatin üstündeki su teması durumlarında etkisiz kalabiliyor. Apple’ın cihazı ise tüm istatistikleri altüst ederek aylarca suyun altında bozulmadan durmayı başardı.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.