Makalecin - Güncel Blog Yazıları

90 Yaşındaki Japon YouTuber’dan Guinness Yerküre Rekoru

0 9

Japonya’da yaşayan 90 yaşındaki Mori Hamako, Call of Duty: Asrî Warfare, Grand Theft Auto 5 (GTA 5) ve Resident Evil üzere aksiyon oyunlarındaki deneyimlerini yüklediği Gamer Grandma ismine bir YouTube kanalına sahip, üstelik Hamako’daki oyun tutkusunun yeni başladığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. 

Hamako’nun oyunlarla tanışması, 1981 yılına dayanıyor. O yıl, Japonya'da “Famicom” olarak bilinen klasik Nintendo Entertainment System (NES) konsoluna geçmeden evvel, oyun yolculuğuna Cassette Vision konsolunda başlayan 90 yaşındaki Hamako, 80'lerin sonuna gerçek PC’ye geçerken, 90’larda ise PlayStation ile tanışmış.

90 yaşındaki Mori Hamako, 1981’den bu yana, 39 yıldır faal olarak medya oyunu oynuyor

Yaptığı röportajlarda hala F1 Race, The Legend of Zelda ve Dragon Quest üzere klasikleri oynamaktan zevk aldığını söyleyen Hamako, YouTube’daki macerasına 2014 başlamış. O tarihten bu yana, Gamer Grandma isimli kanalında Call of Duty: Asrî Warfare, Grand Theft Auto 5 (GTA 5) ve Resident Evil üzere aksiyon seviyesi yüksek oyunlar oynayan 90 yaşındaki hatun, bugün Japonya’nın en ünlü toplumsal medya kişiliklerinden biri.

247 binden ziyade abonesinin bulunduğu kanalında yeni bir medya yayınlayan Hamako, Guinness Yerküre Rekorları tarafından “dünyanın en eski görüntü oyun YouTuber’ı” olarak tanındığını söyledi. Görüntüde abonelerine teşekkür eden Hamako, onlarsız bu rekora ulaşmasının mümkün olmadığını belirtti.

90 yaşındaki Hamako'nun Call of Duty: Asrî Warfare'daki meziyetlerini gösterdiği görüntü

Guinness Yerküre Rekorları ile bir röportaj gerçekleştiren 90 yaşındaki YouTuber, “Bugünün oyunlarını oynarken sineması izliyormuş üzere hissediyorum. En çok GTA 5’i seviyorum. Grafikler sahiden çok etkileyici. Adeta bir sinema gibi” tabirlerini kullandı.

Sıhhati el verdiği müddetçe oyun oynamaya devam edeceğini söyleyen Hamako, “Oyun oynamaya başlarsam hayatın sahiden değişik olacağını ve gereksiz şeyler hakkında duyduğum endişelerin azalacağını hissettim” dedi. Günde yedi ila sekiz saatten çokça oyun oynadığını lisana getiren 90 yaşındaki YouTuber, yaşlı kişilerin da vakitlerini oyun oynayarak geçirebileceklerini söyledi.

Guinness Rekorlar Kitabı'nın Hamako ile yaptığı röportajı aşağıdan izleyebilirsiniz

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.