Makalecin - Güncel Blog Yazıları

ABD Polis Üniformasındaki Punisher Logosu Tartışma Yarattı

0 298

ABD’nin Minnesota eyaleti içinde konum alan kentlerden Minneapolis’te Derek Chauvin ismindeki bir polis memurunun Afro-Amerikalı George Floyd'u gözaltına alırken öldürmesi, ABD’deki 50 eyaletin tamamında ve yerkürenin farklı noktalarında kitlesel protesto şovlarına neden oldu.

Yaklaşık iki haftadan bu yana devam eden sokak hareketleri, ABD’deki sanat, spor, film ve müzik dünyasından sayısız ünlü ismin desteğini aldı. Bununla birlikte, geçtiğimiz günlerde Marvel çizgi roman yerküresinin en sevilen karakterlerinden Punisher’ın logosunu üniformalarında taşıyan iki Detroit polisinin imgesi, içtimaî medyada viral olmuş ve tartışma yaratmıştı.

Üniformalarında Punisher logosunu taşıyan ABD'li polislerin imajı, çevre medyada büyük bir tepki çekti

Frank Castle ya da bilinen ismiyle Punisher karakteri ile özdeşen kafatası logosu, Nazi Almanyasının başkanı Adolf Hitler'e bağlılık yemini etmiş istekli savaşçılardan oluşan SS kuvvetlerinden “Totenkopf” tarafından kullanılan kafatası ambleminden ilham alınarak tasarlanmıştı. Sovyet Rusya’da sivilleri katletmek için kurulmuş hususî bir SS tümeni olan Totenkopf, yalnızca Kiev'de bir gün içinde 33.000 kimseyi katletmişti.

Twitter’da paylaşılan fotoğraflarda, Detroit Polisi’nin şahsi operasyon ünitesinden iki memurun, Punisher amblemini taşıdığı sarih bir formda görülüyor. Bunun üzerine, ünlü karakterin yaratıcısı Gerry Conway dahil pek çok çevre medya kullanıcısı, logonun polis kuvvetleri tarafından kullanılmasının engellemesi için Marvel ve ana şirketi Disney’e davette bulundu. 

“Polisler bir hatalıyı sembol olarak benimsememeliler”

Conway, Ocak 2019'da Syfy kanalına verdiği röportajda, “Bir anti-kahraman olan Punisher, temelde adalet sisteme karşı bir tenkittir. Öbür deyişle, çevre başarısızlık örneğidir. Bu nedenle polisler otomobillerine yahut üniformalarına Punisher logosunu koyduklarında aslında sistemin bir düşmanı olmuş oluyorlar. Bir kanun kaçağı zihniyeti benimsiyorlar. Punisher’ın haklı olup olmadığı kıymetli değil. Sonuç olarak o bir kanun kaçağı ve hatalı. Münasebetiyle polisler bir hatalıyı sembol olarak benimsememeliler” demişti.

Bununla birlikte, kurukafa logosunu kullanan polis yahut erlerin, Punisher’ın sistem aksiliğini değil, acımasızlığını bir sembol olarak aldıkları belirtiliyor. Geçmişten bu yana tartışma konusu olan bu durumun, ABD’deki polis şiddetine ve ırkçılığa karşı başlatılan protesto şovlarından tekrar öne çıkması, Marvel’ı bu mevzuda bir adım atmaya itebilir.

Marvel’ın çatı şirketi Disney, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, içtimaî adaleti sağlamaya çalışan kar gayesi gütmeyen kurum ve kuruluşlara destek olmak emeliyle 5 milyon dolarlık bağış yapacağını bildirmişti. Stüdyo, bu fonun 2 milyon dolarının, siyahi Kişilerin Gelişmesi İçin Ulusal Birlik Vakfı’na (NAACP) gideceğini belirtmişti. 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.