Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Alman Birleşik Yetkilisinden Kamulara WhatsApp Uyarısı

0 22

Alman Handelsblatt gazetesinin yaptığı habere nazaran Almanya Birleşik Olgu Himaye Komiseri Ulrich Kelber, tüm devlet kurumlarına WhatsApp’ı kullanmamaları konusunda ikazda bulundu. Facebook’a ilişkin olan WhatsApp’ın her ileti gönderildiğinde Facebook’a meta dataları ilettiğini söyleyen Kelber, WhatsApp’ın bu sayede şirketin IP adresine, konum datalarına, akıllı telefon ve işletim sistemi hakkındaki haberlere ve bildirinin gönderildiği tarih ve saat malumatlarına ulaşabildiğini söyledi. 

Kelber’in yaptığı açıklamanın akabinde gazeteye konuşan WhatsApp yetkilisi, WhatsApp’ın kullanıcı olgularını Facebook’a iletmediğini söyledi. Yetkili, “WhatsApp, bildiriler varsayılan olarak şifrelenmiş oldukları için onları okuyamaz” derken, bildirilerin yalnızca birbirleri ile mesajlaşan bireyler tarafından okunabildiğini, Facebook’un bu bildirilere erişimi olmadığını söyledi.

Öte yandan Alman Birleşik Olgu Müdafaa Komiseri Ulrich Kelber, bu datalara erişen bilirkişilerin; iş, mali durum, hobiler, marazlar üzere haberleri de ekleyerek kullanıcı profili oluşturabildiğini söyledi. Bu mevzuda kim akıllıca söylüyor, elbette bilemiyoruz, ama Facebook’un bu noktada daha evvelden sabıkası bulunuyor. Facebook’un geçtiğimiz yıllarda dolaylı yoldan ABD seçimlerine tesir ettiği anlaşılmış ve bu süreçte çok sayıda insan Facebook’u silmişti.

Facebook’u silmek kâfi mi?

Facebook bu hikayenin akabinde güvenlik tedbirlerini mütemadi artırdığını ve eskisinden daha dikkatli olduğunu söylese de kullanıcılar Facebook’tan ayrılmaya devam ediyor. Elbette burada akıllara takılan bir soru var. Facebook’u silmek ehliyetli mi? Bildiğiniz üzere Facebook, tıpkı vakitte Instagram ve WhatsApp’ın da sahibi. Yani Facebook’u silseniz bile bu platformları kullanıyorsanız, malumatlarınız yeniden Facebook’a ulaşacaktır. 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.