Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Alman yetkililer WhatsApp hakkında kıymetli bir ikaz yaptı! Sakın kullanmayın…

0 26
ABONE OL

Yerkürenin en ziyade kullanılan iletileşme pratiklerinden biri olan WhatsApp, Corona virüs nedeniyle, birçok farklı güncellemeyi pratiğe ekledi.

Corona virüsle ilgili yaşanabilecek malumat kirliliğini en aza indirmek için, bildiri ayarlamalarını yine yapan WhatsApp, her geçen gün yeni özelliklerle önümüze çıkmaya devam ediyor.

Bu kadar sevilen ve tüm yerkürede yaygın bir formda kullanılan WhatsApp ile ilgili Almanya Birleşik Olgu Himaye Komiseri Ulrich Kelber’den ikaz geldi.

Almanya Birleşik Olgu Müdafaa Komiseri Ulrich Kelber, tüm devlet kurumlarına yolladığı bir mektupla, birleşik yetkililerin WhatsApp kullanmaması gerektiği hakkında ikazlarda bulundu.

Ulrich Kelber; Facebook’a ilişkin olan pratiğin birleşik yetkililer tarafından katiyen kullanılmaması gerektiğini ve nedeninin ise; WhatsApp’tan bildiri gönderildiğinde, iletilen meta dataları Facebook tarafından kaydedildiğini belirtti.

Tüm bunların dışında WhatsApp, tüm kullanıcıları etkileyecek üç yeni özelliğini devreye sokmaya hazırlanıyor.

Birinci özelik, kendini yok eden iletiler olacak. Snapchat’ten alıştığımız üzere gönderilen iletiler, kullanıcı tarafından seçilen devir diliminin bitmesiyle birlikte yok olacak.

2. özellik ise WhatsApp yedekleme özellikleri üstünde olacak. WhatsApp, sohbet yedekleri için şifre muhafazası getirecek. Bu özellik, tatbikin bir evvelki sürümünde tespit edildi. Ne devir canlı olacağı ise şimdi bilinmiyor.

Başkaca WhatsApp, geçtiğimiz günlerde Corona virüs hakkındaki yanlış malumatların yayılmasını önlemek maksadıyla, gönderilen iletileri sınırladı ve bu sayede iletileşme orantısında %70’lik azalma görüldü.

WhatsApp’a eklenen bir öbür yeni özellik ise, Gelişmiş Arama Modu oldu. Bu özellik sayesinde kullanıcılar; metinleri, fotoğrafları, sesleri, görüntüleri, GIF belgelerini, dökümanları ve linkleri çok daha kolay bir halde bulabiliyor.

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.