Makalecin - Güncel Blog Yazıları

AMD, GPU Satışlarında Intel ve NVIDIA’yı Artta Bıraktı

0 18

Son devirde AMD, teknoloji pazarında uzun vade rakipsiz olan Intel ve NVIDIA’yı epey sıkıştırmaya başladı. Pazar üleşi mealinde liderliği ele alamasa da firmanın ilerleyişi koldaki en ilgi cazip hikâyelerden biri olmayı başardı.

Yapılan araştırmalar da firmaların arasındaki yarışmada yaşanan değişimleri ortaya koyuyor. Yeni yapılan bir araştırmaya nazaran firma, 2013 yılından bu yana yaptığı ekran kartı satışlarında rakiplerinin önünde yan alıyor.

Yarım milyardan çokça satış:

Jon Peddie Research (JPR) isimli araştırma kuruluşuna nazaran AMD, ekran kartı pazarına girdiğinden bu yana geçen yaklaşık 7 yıllık müddette 533 milyon kart satmayı başardı. Bu da pazardaki yekun satışların %22’sini oluşturuyor. 

Firmanın rakiplerine baktığımızda NVIDIA’nın %16, Intel’inse %62’lik bir pazar hakkına sahip olduğu göze çarpıyor. Intel’in ulaştığı rakam, her Intel işlemcinin bir entegre Intel ekran kartı olduğunu düşündüğümüzde çok olağan.

Talep konusundaysa AMD her iki rakibinin de önünde mahal alıyor. JPR’nin raporuna nazaran AMD’nin satışlarının %36’sı grafik işlemci satışı olarak gerçekleşiyor. Onu %25 ile APU satışları takip ederken konsollar için kullanılan kesimler da yekunda %29’luk bir hakka sahip. 

Genel olarak GPU satışları düşüyor:

Öte yandan 2020 yılının birinci çeyreğinde GPU pazarı %5,3’lük bir düşüşle karşılaştı. AMD satışlarındaki düşüş %16,6 olurken NVIDIA da %13,6’lık bir düşüş yaşadı. Intel ise satışlarını binde beş orantısında da olsa artırmayı başardı.

Yılın birinci çeyreği firmalar açısından çok da başarılı geçmiş olmasa da yaşanan dertleri ve salgın nedeniyle tedarik zincirlerinde oluşan aksamayı göz önüne aldığımızda bu durum hiç de şaşırtıcı değil. Birinci çeyrekte kan kaybeden AMD’nin yeni nesil Big Navi kartlarıyla birlikte nasıl bir performans sergileyeceğini daima birlikte göreceğiz.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.