Makalecin - Güncel Blog Yazıları

AMD RDNA 2’nin Detayları Ortaya Çıktı

0 51

AMD'nin hem masaüstü bilgisayarlar hem de PlayStation 5 ve Xbox Series X konsollarını güçlendirecek olan yeni nesil ekran kartı mimarisi RDNA 2, AMD'nin birinci olarak 2019 yılında Radeon RX 5700 XT ve RX 5700 ekran kartlarıyla tanıttığı AMD Navi serisinin 2. nesil versiyonu olarak önümüze çıkacak. Radeon RX 5700 XT ekran kartı, Radeon RX 5600 XT ile bir arada günümüzde yaygın kullanılan en iyi ekran kartlarından biri olarak bedellendiriliyor. 2. nesil Navi olarak önümüze çıkan AMD RDNA 2, NVIDIA'nın yeni ekran kartı mimarisi NVIDIA Ampere'in dişli bir rakibi olarak görülüyor.

Hâlihazırda yeni nesil konsollarda noktasını alacağı ortaya çıkan RDNA 2'yi AMD, bu yıl bitmeden kullanıcılara sunmayı planlıyor ancak koronavirüs salgının neden olduğu aksaklıklar nedeniyle ve bu sene eylül ayında yapılacak olan Computex 2020'nin bir sonraki yıla ertelenmesinin akabinde AMD, yeni nesil ekran kartlarını tanıtmak için farklı bir yol izleyecek üzere duruyor.

RDNA 2 nasıl bir performans gösterecek?

AMD tarafından verilen haberlere nazaran RDNA 2, gerçek devirli ışın izleme, değişken gölgelendirme, yüzey gölgelendirme üzere teknolojilere sahip olurken PlayStation 5 ve Xbox Series X'te kullanılacak ve 4K oyun deneyimini rahatlıkla sağlayabilecek. Microsoft, daha evvel Xbox Series X ile Xbox One X'in performansını ikiye katlayacaklarını duyurmuştu. Bu bağlamda yeni nesil Xbox'ta RDNA 2'nin kullanılacağını düşünürsek PC'de de emsal performans artışı kullanıcılara sağlanacak üzere görünüyor. Ayrıyeten AMD'nin kendisi de verdiği grafikte birinci Radeon DNA'ya sahip ekran kartlarına nazaran 2. nesil RDNA 2'nin %50'lik bir performans artışı sunacağını belirtiyor.

RDNA 2, birinci nesil RDNA'nın çekirdek yapılandırmalarının olurdan giderse bu yeni nesil RDNA 2 mimarisiyle içerisinde 5.120 RDNA çekirdeği barındıran fevkalâde güçlü bir ekran kartı önümüze çıkıyor olacak. RDNA 2 mimarisine sahip olacak yeni nesil AMD ekran kartlarınınsa fiyatları hakkında çeşitli görüşler bulunuyor. Şu an piyasada bulunan NVIDIA RTX 2080 Ti'ın fiyatı 1.200 dolar civarlarında seyrederken 2080 Muhteşem modelininse fiyatı 800 dolar civarlarında. Bu mevcut fiyat aralıklarına göre RDNA 2 mimarili yeni nesil AMD ekran kartlarının da 700 dolar ila 1.000 dolar arasında bir fiyat etiketine sahip olması bekleniyor.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.