Makalecin - Güncel Blog Yazıları

AMD Ryzen 4000 Serisi APU’larının Özellikleri Ortaya Çıktı

0 18

Son devirlerde grafik kartı ve işlemcilerin birebir platformda buluştuğu APU’lar konusunda büyük bir ilerleme kaydeden AMD, bu muvaffakiyetini sürdürmeye devam edecek üzere duruyor. Bugün ortaya çıkan yeni haberlere nazaran şirketin önümüzdeki vakitte tanıtması beklenen yeni Ryzen 4000 serisi APU’ları, oldukça güçlü olacak.

‘Renoir’ kod isimli yeni Ryzen 4000 APU’larının özellikleri, Twitter’da Komachi Ensaka isimli bir kullanıcı tarafından paylaşıldı. Yeni APU malumatları, AMD’nin yeni anakart serisi B550’nin Biostar’daki sahifesinde mekan alan ‘desteklenen işlemciler’ kısmında kendisini gösterdi. Bu kısımda 7 Ryzen 4000 APU’sunun özellikleri de gözüktü.

AMD Ryzen 4000 serisi APU'larının özellikleri:

Biostar’ın sahifesinde mahal alan haberlere nazaran yeni Ryzen 4000 APU serisi, AM4 ailesi soketlere sahip olacak. Yeni seri, masaüstü bilgisayarlara odaklanacak olsa da Zen+ tabanlı evvelki serilerden daha âlâ özelliklere sahip olacak. Ryzen 4000 APU’ları, 7 nm Zen 2 çekirdekleri ve geliştirilmiş 7 nm Vega GPU çekirdeğine sahip olacak.

Sahifede gözüken vesair haberlere nazaran AMD’nin yeni APU serisi, 65 W’lık standart güç bedeline sahip olacak. Seride taraf alacak Ryzen 7 Pro 4700G, Ryzen 5 Pro 4400G ve Ryzen 3 Pro 4200G serinin Pro modelleri olacakken Ryzen 7 4700GE, Ryzen 5 4400GE ve Ryzen 3 4200GE, serinin 35 W’lık düşük güçlü modelleri olacak. Serinin yedinci modeliyse Ryzen 7 4700G olacak.

Wccftech tarafından Igor’s Lab’da daha evvel yayınlanan malumatların derlenmesiyle oluşturulan tablodaysa işlemcilerin neredeyse her özelliği konum aldı. Yukarıdaki tabloda görülebileceği üzere standart işlemcilerin Pro modellerinde gözle görülür bir performans artışı görülecek. Tabloya nazaran Pro ve standart modeller arasında rastgele bir donanım farkı da bulunmayacak.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.