Makalecin - Güncel Blog Yazıları

AMD Ryzen 6000 Yerkürenin Birinci 6 nm Masaüstü İşlemcisi Olabilir

0 13

Son yıllarda AMD ile Intel arasında yaşanan işlemci yarışması, bilgisayarlara ilgi duyan herkesin bildiği bir yarışma olmuştu. AMD’nin en değerli avantajlarından bir tanesi, yeni 7 nm mimari olarak önümüze çıkmıştı. Intel’in işlemci teknolojisi daha iri kıyım bir altyapıya sahipti.

AMD bu noktadaki avantajını kaybetmeye hiç de istekli değil. İnternette ortaya çıkan ve AMD’ye ilişkin olduğu öne sürülen bir yol haritasına nazaran AMD, 2022 yılında yerkürenin 6 nm mimariye sahip birinci işlemcisini piyasaya sürecek.

AMD Ryzen 6000 bir birinci olacak:

AMD Ryzen 4000 masaüstü APU’ları şimdi piyasaya çıkmamış olsa da Wccftech’in yayınladığı görsellere nazaran firmanın 6. nesil Ryzen CPU’ları; gelecek olan işlemcileri, üstün özellikleriyle arkada bırakacak. AMD Ryzen 6000 APU’lar 'Rembrandt' kod ismiyle geliştirilecek ve Zen 3+ mimariye sahip olacak.

Bahsi geçen mimari, hem performans hem de verimlilik manasında Zen 3’lerden daha ileride olacak. Başkaca bu işlemcilerin TSMC’nin yeni 6 nm yapılarıyla üretilmesi bekleniyor. Bu yapı, şu andaki N7’lerden daha âlâ olacak. Grafik tarafına baktığımızda durumlar daha da değişik hâle gelecek. Ortaya çıkan sızıntıya nazaran şu andaki Vega’ların yanını RDNA 2 alacak. RDNA 1 grafik işlemciler, APU’larda hiç kullanılmamış olacak. 

RDNA 2, performansı çok artıracak:

RDNA 2 GPU’lar Watt başına performans olarak değerli gelişmeler sağlayacak. Ayrıyeten bu donanımlar, ışın izleme teknolojisini de destekleyecek. Böylelikle yeni nesil konsollarla yarışma edebilecek grafikler sunan APU’lar görmemiz mümkün olacak.

Öte yandan AMD, yeni Rembrandt ile AM4 soketleri daha yeni AM5 platformuyla değiştirecek. Her ne kadar birinci başta bu durum, olumsuz üzere gözükse de DDR5, LPDDR5, USB 4.0 ve PCIe 5.0 üzere teknolojileri kullanabilmemizi sağlayacak.

Ryzen 6000 serisi Ryzen 5000 serisinin konumunu alacak. Ryzen 5000 serisi Cezanne kod ismiyle geliştiriliyor ve 2021’de gelmesi beklenen APU, Zen 3 mimariye sahip olacak. Grafik için Vega kullanırken RDNA 2 desteği de sunacak. Yol haritasına nazaran Ryzen 4000 ise yakın vakitte gelecek.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.