Makalecin - Güncel Blog Yazıları

AMD’nin Biri Yeni Nesil Mimarili 2 GPU’su Ortaya Çıktı

0 16

Daha evvel ekran kartları ve grafik işlemciler için yapılan açıklamalara baktığımızda, AMD’nin eserleri arasında bir sonraki nesilde 2 farklı GPU mimarisiyle karşılaşacağımızı görüyoruz. Yeni nesilde RDNA 2 tabanlı Navi eserleri ve şu anda kullanılan RDNA 1 tabanlı Navi’ler, Radeon RX 5000 serisi kartları yenilemek için bize sunulan alternatifler olacak. 

AMD’nin yeni grafik işlemcilerinden biri, “Büyük Navi” olarak isimlendirilen yeni nesil Navi 21 ailesine dahil olacak. Navi 21 GPU’ların AMD’nin amiral gemisi olması bekleniyor. Bu kartlar, GeForce RTX 2080Ti üzere kartlarla ve gelecek nesil Ampere GPU’lara karşı savaş edecek.

AMD Navi 21 grafik kartları geliyor

Gelen sızıntılara nazaran AMD’nin Navi 21 GPU’ları en azından dört farklı varyasyona sahip olacak. PCI ID’lerinden ve yapılan derlemelere nazaran bu dört kart, Navi 21 XTX, Navi 21 XT, Navi 21 XL ve Navi 21 XLE biçiminde isimlendirilecek. Her bir SKU, var olan Radeon RX 5000 serisinden bir kartın noktasını alacak ama performans mealinde bulundukları küme çok daha farklı olacak. 

AMD Navi 21 Pro’lara baktığımızda ise bu kartların daha gelişmiş olacaklarını görüyoruz. Kartlar arasında iki adet Radeon Pro varyantı nokta alıyor. Bu kartlar Navi 21 Pro-XT ve Navi 21 Pro-XL olacak. Pro öbeğinin değiştireceği kartlar arasında Radeon Pro W5700X ve Radeon W5700 Pro yan alıyor.

Yeni 2. nesil Navi’ler geliyor

Navi 21 GPU’lara ek olarak kimi sair kartlara ilişkin PCI ID’ler de sızıntılarda mahal aldı. Bunlar, Navi 10’lar ile tıpkı büyüklüklerde olan AMD Navi 22 ve 23 olabilir. Bu kartlar Büyük Navi’den daha küçük olacak. 

Sızıntılara nazaran gelecekte Navi 10XT+ serisi şu andaki Navi 10XT’lerin tarafını alacak. Navi 21 ise piyasaya çıkan birinci RDNA 2 eseri olacak. Bu kartlarda daha münâsib fiyat etiketleri görebiliriz. Performansları da doğal ki daha gelişmiş olacak.

AMD RDNA 2 tabanlı Radeon RX Navi 2x grafik kartlarının 4K oyun segmentinde, Ryzen işlemcilerin CPU pazarında yarattığı değişikliklerin benzerini görmeyi bekleyebiliriz. Zen 2, Zen 1’e geçiştekine misal bir performans artışı sağlayacak.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.