Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Android 11, APK’dan Tatbik Yüklemeyi Zorlaştıracak

0 25

Android işletim sisteminin en değerli özelliği, kullanıcılara özgür bir deneyim sunuyor oluşu. O denli ki kullanıcılar, Android ekosistemindeki telefonlarına hem Google Play Store'da bölge alan tatbikleri hem de mağazada bulunmayan pratikleri diledikleri üzere yükleyebiliyorlar.

Görünüşe nazaran Android 11, kullanıcıların tatbik yükleme konusundaki özgürlüklerini az da olsa kısıtlayacak. Çünkü Android 11'in dış kaynaklardan pratik yüklemesini zorlaştıracak bir özelliğe sahip olduğu ortaya çıktı..

Android 11, üçüncü kaynaklardan pratik indirmeyi zorlaştırıyor

Android 11 üzerinde çalışmalarını sürdüren geliştiriciler, dış kaynaklardan tatbik yüklemenin eskisi kadar kolay olmadığı sonucuna ulaştılar. Android 10 ve evvelki sürümlerde dış kaynaklardan pratik yüklemeye çalışan kullanıcılar, Android'in Ayarlar menüsünden dış kaynaklardan tatbik yüklenmesi için müsaade vermeleri gerekiyordu.

Android 11'de ise dış kaynalardan APK evrakı ile bir tatbik yüklemek istediğinizde sistem, sizden bir müsaade istiyor ve tatbik yükleyiciyi durduruyor. Bu nedenle müsaade verseniz dahi yükleyiciyi tekrar başlatmanız gerekiyor.

Google'dan hususla ilgili açıklama geldi

Geliştiriciler, yaptıkları testlerin sonucunda bu durumun bir cürümden kaynaklandığını düşündüler ve mevzuyu Google'a ilettiler. Google cephesinden gelen açıklamalarda ise bu durumun bir cürüm olmadığı, bunun sistemin bir parçası olduğu söz edildi. Yani Android 11'de APK ile pratik yüklerken tatbik direkt olarak cihaz belgelerine erişemeyecek.

Geliştiricilere nazaran şayet farklı bir usul bulunmazsa, Android 11'e dışarıdan pratik yüklemek uğraştırıcı bir süreç olacak. Bu bağlamda Google'ın gelecekte Apple'ın peşinden gideceği ve üçüncü parti pratikleri yüklemeyi külliyen imkansız hale getirerek Google Play Store'u ön plana çıkaracağı düşünülüyor. Lakin kullanıcıların mümkün yansıları Google'ı geri adım atmak zorunda bırakabilir.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.