Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Android 11’in Güç Menüsü Birinci Kere Ortaya Çıktı

0 17

Android 10 ve daha evvelki işletim sistemlerinde Google, güç menüsünün görünümünü daima olarak değiştirmişti. Yeni Pixel cihazlardaysa bu menüye eklenen yeni bir özellik olarak 'kartlar ve izinler' taraf alıyor. Bu pratik sayesinde insanlar basitçe akıllı telefonlarından ödeme yapabiliyor.

Görünüşe nazaran bu özellik ve akıllı mesken denetimleri üzere ek yenilikler, Android 11 ile birlikte öteki kullanıcıların da hizmetine sunulacak. Böylelikle pratik kalabalığıyla boğuşmadan, akıllı telefon üzerinden konutlarımızı denetim edebilecek ve finansal süreçlerimizi gerçekleştirebileceğiz. 

Google’dan gelişmiş güç menüsü:

Twitter’da Misaal Rahman hesabından paylaşılan fotoğraflara nazaran Google, Android R ile birlikte tüm Android akıllı telefonlara gelişmiş güç menüsü getirecek. Böylelikle Pixel’lerde gördüğümüz özellikler herkese açılmış olacak. 

Öte yandan bu özellik, Google tarafından kısıtlanmayacak; genel olarak bir API halinde sunulacak. Yani firmalar bu özelliği kendilerine nazaran şekillendirebilecek; örneğin Samsung isterse bu özelliği kendi telefonlarında Google Behre için değil, Samsung Hak için kullanabilecek.

Akıllı haneleri denetim etmek:

Android 11’in 'Cüzdana Süratli Erişim' olarak isimlendirebileceğimiz özelliğinin dışında güç menüsü altında bir de süratli denetim sekmesi olacak. Bu kısımda taraf alan ayarlar, en azından dokümanlarda gözüktüğü kadarıyla kişiselleştirilebiliyor. Bu menüden akıllı haneleri ve farklı akıllı eserleri yönetmek mümkün olabilecek. Örnek imgelerde de önümüze çıkan termostat, ışık, kilitler ve velev canlı kamera imgesi üzere özellikler de bu görüşü destekliyor.

Google, bu özelliklerin Android 11 işletim sistemine sahip tüm akıllı telefonlara gelmesinden yana. Yani bu özellikler, gelecekte sırf Pixel’e şahsi olmayacak. Öte yandan gayri elektronik üreticilerinin ve pratiklerin yeni özelliklere nasıl armoni sağlayacağını görmek de farklı olacak. Android 11, yayınlanana kadar pek çok heyecan verici özelliğe kavuşacak üzere duruyor.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.