Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Android 11’le Medya Boyutu Sınırlaması Kaldırılıyor

0 135

Google tarafından geliştirilen Android işletim sistemi, çok yakında yeni bir sürüme geçiş yapacak. İşletim sisteminin Android 11 sürümüne geçiş yapmasıyla birlikte Android cihazlarda büyüklü küçüklü birçok değişiklik yaşanacak. Bu değişikliklerden kimileri, kullanıcıları ziyadesiyle sevindiren değişiklikler olacak.

Günümüzde Android akıllı telefon kullanan kullanıcılar bilecektir ki çektiğimiz görüntülerin boyutu 4 GB’ı aştığında medya çekimine müsaade verilmiyordu. Yani bir görüntü belgesinin boyutu sırf 4 GB ile sonluydu. Bu 4 GB içine sığdıracaklarınız büsbütün size kalmıştı. İşte yeni Android 11 ile bu sınırlama ortadan kalkıyor.

4 GB sınırlaması kalkıyor:

Günümüzde 4K ve velev 8K çözünürlükte medya çekme imkanının telefonlara gelmesiyle 4 GB evrak boyutu artık kıymetsiz olarak gözükmeye başladı. Lakin Android işletim sistemi bu sınırlamayı hâlâ uyguluyordu. 4K medya çektiğiniz devir bu görüntü pek de ziyade uzun olamıyordu.

AndroidPolice tarafından Android 11’in geçtiğimiz günlerde yayınlanan Beta 1 sürümünde keşfedilen yeniliğe göreyse artık Android’de 4 GB medya boyutu sınırlaması olmayacak. Hasebiyle kullanıcılar, 4K ve 8K çözünürlükte medyaları telefonlarında nokta buldukları sürece doyasıya çekebilecekler.

Android 11 Beta 1 sürümünde görülen bu sevindirici yenilik her ne kadar şık bir haber olsa da maatteessüf şu anda neredeyse hiçbir bir tatbik bu yeniliği desteklemiyor. Android’de kalkan bu sınırlamayla birlikte pratik geliştiricilerinin de pratiklerini güncellemeleri gerekiyor.

Yukarıdaki görselde bulunan videolar en başta Google’ın kendi kamera pratiği olan Google Camera ile çekilmişti. Gelgelelim Google Camera bile hâlâ 4 GB sınırlamaya uyuyordu. Gelgelelim görüntüler Open Camera ile çekildiğinde bu sınırlama ortadan kalkmıştı.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.