Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Android 11’le Telefon Kameraları Daha Inançlı Olacak

0 12

Bilgisayar ve akıllı telefon kullanırken kamera mikrofonlar ile ilgili güvenlik kaygıları her geçen gün artıyor. Google, Android işletim sistemi ile çalışan cihazlarda güvenliği daha da artırmak için Android 11'de yeni bir müsaade siyaseti uygulamayı planlıyor.

Google, Android 10’un konum servisi izinlerinde tek seferlik müsaade politikası tatbike başlamıştı. Bu siyasete nazaran konum servisini kullanacak pratikler, kullanıcıdan müsaade alırken üç seçenek sunuyor. Birinci seçenek, pratiğe müsaade vermezken; 2. seçenek kalıcı olarak, üçüncü seçenek ise tek seferlik müsaade veriyordu.

Android 10’un konum servisinde sunduğu bu tek seferlik müsaade seçeneği birçok Android kullanıcısının konum malumatlarının üçüncü taraflar tarafından elde edilmesini engellerken, kullanıcı olgularını görece daha çokça korumuş oluyordu.

Google, konum servislerine getirdiği bu tek seferlik müsaade politikasını Android 11’de kamera ve mikrofon olurları içinde uygulamayı planlıyor. Bu sayede kullanıcılar, pratiklere kamera ve mikrofon müsaadesi verirken pratiğin kamera ve mikrofonu yalnızca bir sefer kullanmasını sağlayabilecek. 

Kamera ve mikrofon içinde uygulanacak tek seferlik müsaade pratiği, bir kez müsaade verildikten sonra pratiklerin tatbik cihazdan kaldırılana kadar kamera ve mikrofonu kullanmasını engelleyecek. Bu sayede Android kullanıcıların pratik müsaadelerini tekrar tekrar denetim etmesinin önüne geçecek. 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.