Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Android Cihazlarda Probleme Neden Olan Fotoğrafın Hikayesi

0 21

Geçtiğimiz hafta bir fotoğrafın, bazı Android cihazların kilit ekranı duvar kağıdı olarak belirlendiğinde cihazı sonsuz tekrar başlatma döngüsüne soktuğunu haberleştirmiştik. Fotoğrafı çeken amatör fotoğrafçı, fotoğrafın gerisindeki hikayeyi anlattı. 

Android cihazları sonsuz döngüye sokan fotoğrafı, ABD’nin San Diego kentinde yaşayan bilim kişisi ve amatör fotoğrafçı Gaurav Agrawal çekti. Agrawal, vukuat olan fotoğrafı Ağustos 2019’da, Glacier Ulusal Parkı’ndaki St. Mary Gölü’nde çektiğini belirtiyor. Amatör fotoğrafçı, fotoğrafı çektikten sonra Lightroom’la fotoğrafın üzerinde küçük düzenlemeler yaptı ve fotoğrafı Flickr’da paylaştı.

Kimi Android cihazlarda sonsuz döngüye neden olan fotoğraf

Flickr’da 10.000 takipçisi olan Agrawal fotoğrafı platformda paylaştıktan sonra fotoğraf, çok sayıda insan tarafından indirildi. Fotoğrafı indiren kişilerin bir kısmı, beğendikleri için fotoğrafı telefonun kilit ekranı duvar kağıdı olarak da kullandı. Gelgelelim bu güzel bir fikir değildi zira fotoğrafı kilit ekranı duvar kağıdı haline getiren kimselerden kimilerinin telefonları sonsuz bir döngüye giriyordu.

Android cihazlarda döngüye sebep olan şey, fotoğrafın renk modeliydi

Fotoğrafı çeken amatör fotoğrafçı Gaurav Agrawal

Fotoğrafın ortaya çıkardığı sorun, daha öncede anlattığımız üzere fotoğrafın renk modundan kaynaklanıyor. Agrawal, fotoğrafları düzenlemek için Lightroom’u kullandıktan sonra Lightroom’un dışa aktarma seçeneklerinde bölge alan 3 renk modundan biri olan RGB renk modunu seçti. Android cihazlarda sonsuz döngü derdine neden olan da bu seçimdi. Zira birtakım Android cihazlar RGB renk modunu desteklemiyor. Desteklenmeyen renk modundaki fotoğraf ise cihazın döngüye girmesine neden oluyor.

Amatör fotoğrafçı Gaurav Agrawal, fotoğrafın Android cihazlarda bu türlü bir probleme sebep olacağını bilmiyordu, zira fotoğrafı duvar kağıdı olarak hiç denememişti. Agrawal, “Renk modunun bunu yapacağını bilmiyordum. Bir iPhone’um var ve duvar kağıdım her hengam eşimin fotoğrafı” dedi. (Hanımcılık kazanacak.)

Fotoğrafı yayınladığında viral olabileceğini varsayım ettiğini belirten Agrawal, yaşanan sorun için üzgün olduğunu söyledi. Birçok insanın sorun yaşamasına neden olan fotoğrafın ardında isim olan Agrawal, bundan sonra farklı bir format kullanacağının garantisini veriyor. 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.