Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Android Cihazlarda Sonsuz Döngü Oluşturan Görsel

0 8

Akıllı telefonlarımızın kilit ekranlarına duvar kağıdı seçebiliriz. Telefonları kişiselleştirmenin en şık noktalarından biri olan bu görseller, aslında önemli dertlere yol açabiliyor. Android Authority ve 9to5Google’ın yaptığı habere nazaran, zararsız olarak düşündüğünüz bir manzara fotoğrafı, Android telefonlarınızın kilit ekranında döngüye girmesine neden olabiliyor. 

Telefon büsbütün çökmese de kilit ekranından ileriye gidememenize neden olan bu yanlışın sebebi fotoğrafın renk sisteminden kaynaklanıyor. Android’in tercih ettiği sRGB tarafına RGB renkleri kullanan kimi görseller, Android 10’da ve muhtemelen daha alt sürümlerde meselelere neden oluyor. Bu noktada yapabileceğiniz en mantıklı adım ise fotoğrafı silmek için telefonu inançlı modda çalıştırmak. Başka seçenekte ise cihazınızı büsbütün sıfırlamak için ön yükleyici kullanmanız gerekiyor. 

Telefonun kilitlenmesine neden olan görselin ekran imgesi (Orijinal olmadığı için bir sorun yaratmıyor)

9to5’ten Dyan Roussel’ın attığı tweetle hakkında daha ziyade habere sahip olduğumuz yanlışla ilgili Google’dan bir açıklama gelmedi. Aslında bu durum, akıllı telefonlar hakkında malumat sahibi olan şahıslar için çok kolaylıkla çözülebilir, gelgelelim mahsusen sorunun nasıl giderileceğini bilmeyen bireyler için büyük külfetlere yol açabilir. 

Sağlam kaynaklar dışında duvar kağıdı almamaya dikkat etmek gerekiyor

Burada asıl değerli olan nokta; kilit ekranı için duvar kağıdı seçerken, yalnızca sağlam kaynaklardan faydalanmak olarak gösteriliyor. Google Görseller üzere kaynağı çok çeşitli olabilecek alanlardan duvar kağıdı seçmek risk oluşturabiliyor. 

Bu cürüm, her telefonda bulunmuyor. Birtakım telefonlar, imgenin renk kodunu sRGB olarak değiştirebiliyor. Örneğin Pixel 4 XL’da görseller RGB olsa dahi sorun yaşanmıyor, fakat Pixel 3 XL’da bu türlü bir görsel yüklediğinizde telefonu inançlı modda çalıştırmak zorunda kalabiliyoruz. 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.