Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Antartika’daki eriyen kar yüzeyi yosun örtüleriyle kaplanıyor

0 12

Guardian gazetesinde konum alan habere nazaran, İngiltere’nin Cambridge Üniversitesi ile Antarktika Araştırma Kurumundan biyologlar, sonuçlarını “Nature Communications” mecmuasında yayımladıkları araştırmada, global ısınmanın tesiriyle ortaya çıkan yosun örtülerinin yeni bir ekosistemin başlangıcı olabileceğini bildirdi.

Antartika’da 6 yıl boyunca uydu ve saha gözlemleri yapan araştırmacılar, tek hücreli yosunların birleşerek oluşturduğu 1679 yosun bölgesi tespit etti. Kar yüzeyini yeşile boyayan yosun örtülerinin yekunda 1,9 kilometrekare yere yayıldığı belirtildi.

Global ısınmanın yarattığı erime ve kar yüzeyindeki ıslak ortamda ortaya çıkan yosunların yılda 479 ton karbon salımını soğurabileceği kaydedildi.

Yosun örtülerinin halihazırda birtakım mantar sporları ve bakterilere yuva sağladığına dikkati çeken araştırmacı Matt Davey, “Burada bir canlı topluluğu oluşuyor, yeni habitatlar ortaya çıkıyor. Bu, yeni bir ekosistemi başlatabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Kutup yerleri yerkürenin geri kalanına nazaran daha süratli ısınıyor

Bilim kişileri, global ısınmanın, kutup kesimlerinin yerkürenin geri kalanına nazaran daha süratli ısınmasına yol açtığı konusunda ikazlarda bulunmuştu. Antartika’da Seymour Adası’nda 14 Şubat’ta ölçülen 20,7 radde sıcaklık, kıtada bugüne dek ölçülen en yüksek bedel olmuştu.

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.