Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Apex Legends’ta ‘Black Lives Matter’ Iletisi Gösteriliyor

0 21

Geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri’nde polis tarafından öldürülen George Floyd isimli vatandaş, devletteki ırkçılık tartışmalarını körükleyen son hadise oldu. ABD’li vatandaşlar, ırkçı fiillere karşı çıkmak için günlerdir memleket genelinde protestolar düzenliyor.

ABD’deki üzücü hadiseye reaksiyonlar birçok büyük şirketten de gelmeye başladı. Bu şirketler arasında oyun yerküresinin en büyük isimleri de konum alıyordu. Oyun şirketleri, planladıkları aktiflikleri ertelediklerini açıkladı ve ırkçılığa karşı alacakları yeni tedbirleri açıkladı.

Oyuncuların önüne çıkan ileti:

Son olarak Respawn Entertainment, günümüzün tanınan battle-royale oyunlarından Apex Legends’ta ABD’de yaşanan vakalara dikkat çekti. Geliştirici şirket, Apex Legends’a giriş yapan oyuncuların önüne bir ileti göstermeye başladı. Bu iletiyle birlikte ‘Black Live Matter’ hareketine destek verildi.

Apex Legends’ın oyunculara gösterdiği bildiri sadece Black Lives Matter metniyle sonlu değildi. Oyuna giriş yapan oyunculara gösterilen bildiride “Siyahi topluluğa karşı hâlâ tartışılmaz bir halde mevcut olan esaslı bir ayrımcılık var ve bu kabul edilemez. Birey ya da kurum fark etmeksizin yapılan ırkçılık topluluğumuzda mevcut olmamalıdır. Irkçılık ve çevre adaletsizlikle uğraşta tüm siyahi meslektaşlarımız, ortaklarımız, ailelerimiz ve dostlarımızla birlikteyiz.” tabiri taraf aldı.

Apex Legends’ta oyunculara gösterilen bu bildiri, oyuncular her oyuna giriş yaptıklarında zıtlarına çıkıyor. Gösterilen iletinin yanı sıra Apex Legends’ın ana sahifesinde Black Lives Matter’ın ikonu taraf edinmiş durumda. Bu ikona tıklayan oyuncular, EA’in yakın devranda yaptığı açıklamaya yönlendiriliyor.

Electronic Arts, yaptığı son açıklamasında ABD’de ve yerküre çapında ırkçılığa ve ayrımcılığa karşı uğraş eden tertiplere 1 milyon dolar ek sağlayacağını duyurmuştu. Bununla birlikte şirket, gönüllülük işlerine yönelik yeni planlarını da açıklamıştı.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.