Makalecin - Güncel Blog Yazıları

App Store’da Loot Box’a Müsaade Veren Apple’a Dava Açıldı

0 17

Geçtiğimiz hafta FIFA Ultimate Team’in Birleşik Krallık’ta inceleme altına alındığından bahsetmiştik. Apple da benzeri bir meseleyle karşı zıdda kaldı. Şirkete, oyunlardaki ve pratiklerdeki loot box'lar sebebiyle toplu dava açıldı.

Kuzey Kaliforniya Nahiye Mahkemesi’ne verilen bir dava dilekçesinde Apple’ın, App Store’daki kumarı teşvik eden ve bağımlılık davranışlarına sebep olan loot box içeren pratiklere ve oyunlara müsaade vererek suça ortak olduğu tez edildi.

Loot box tartışması bitmiyor:

Dava dilekçesinde, Apple’ın çocuklarda bağımlılık yaratan davranışlara bel bağlayarak büyük gelirler elde ettiği tabir edilirken “Geçtiğimiz dört yıl boyunca Apple'ın App Store oyunları, milyarlarca dolar kazandırdı, üstelik bu oyunların çok büyük bir çoğunluğu oynaması ücretsizdidenildi.

Apple’ın dava dilekçesinde mahal almasının sebebiyse tatbik içi satın almalardan gelir elde ediyor olması. Dava dilekçesinde Apple’ın App Store oyunlarındaki gelirlerinin büyük bir kısmının oyun sanayisinde loot box olarak bilinen oyun içi satın almalardan kazanıldığı söz edildi. Ayrıyeten App Store’daki birçok oyunun; çok büyük bir kısmı evlatlardan olmak üzere, milyarlarca dolar kazandığını ve bunu çeşitli loot box çeşitleri ya da benzeri bir kumar mekanizmasıyla elde ettiği sav edildi.

Davacılardan Rebecca Taylor, Brawl Stars oyunundaki loot box’lar için iTunes ikram kartlarından ve ebeveynlerinin parasından en az 25 dolar harcadığını tez etti. Şikâyette, Apple’ın ebeveyn denetimi ya da evlatların ebeveynlerinin müsaadesi olmadan dijital içerik satın almasını kısıtlayan App Store özellikleri yan almıyor.

Şikâyet dilekçesinde bahsedilen oyunlar arasında Mario Kart Tour, FIFA ve Roblox üzere oyunlar da bulunuyor. Başkaca Apple’ın App Store’daki açıklama metinlerine loot box içerdiğinin belirtilmemesi konusunda da hatalı olduğu tabir edildi.

Oyunlardaki loot box konusu zahir bir vadedir tartışılıyor ve görünüşe nazaran tartışılmaya da devam edecek. Siz bu hususta ne düşünüyorsunuz? Sizce evlatları denetim etmek ebeveynlerin hizmeti midir yoksa Apple’ın da bu hususta bir cürmü var mı?

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.