Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Apple, Intel İşlemcilerde Ayrıcalıklı Olmaya Devam Ediyor

0 27

Uzun bir vadedir Apple’ın kendi bilgisayar işlemcileri üzerinde çalıştığı söyleniyor. Velev önümüzdeki yıl ARM tabanlı bir işlemciye sahip MacBook’ların piyasada olacağı da sav ediliyor. Lakin ortaya çıkan yeni haberler, Apple ile Intel arasında işlemci iştirakinin kısa vadede sona ermeyeceğini gösteriyor. 

Geçtiğimiz günlerde Intel’in Ice Lake işlemcilerini sıraladığı listede bir değişiklik göze çarptı. Ünlü işlemci üreticisi, Ice Lake işlemciler bulunan listeden Core i7-1068G7 ve Core i5-1038G7 işlemcilerini sessiz sedasız kaldırdı. 

ARK olgu tabanı listesinden kaldırılan iki işlemcininin mekanına ise Core i7-1068NG7 ve Core i5-1038NG67 yapı numaralı işlemciler geldi. Geekbench ve NotebookCheck, Intel’in işlemcilerinde bulunan “N” harfinin Apple’ın bilgisayarlarında kullanılan işlemcilerin yapı numarasında konum aldığını söylüyorlar. Intel’ın ARK listesine eklediği bu iki işlemcinin, Apple’ın geçtiğimiz günlerde duyurduğu 13 inç MacBook Pro’larda kullanılan işlemciler olduğu da gelen malumatlar arasında bölge alıyor. Bir sair deyişle Intel, bu iki işlemciyi Apple'a kişisel işlemciler haline getirmiş durumda.

Intel'in ARK listesine eklediği iki yeni işlemci, al dikdörtgenler içinde görülüyor

Tanınan işlemci üreticisi Intel’in ARK listesinde yaptığı bu değişiklik, Intel’in Ice Lake işlemcilerde Apple’a ayrıcalık tanıdığını gösteriyor. Birebir vakitte ARM tabanlı işlemcileri kullanmaya başlayacağı söyleyenen Apple’ın ise kısa vadede Intel işlemcileren vazgeçmeyeceği de bir öteki çıkarım.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.