Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Apple, iOS 13.5’ten iOS 13.4.1’e Dönüşü Engelledi

0 19

ABD merkezli teknoloji devi Apple, kısa bir vade evvel iOS 13.5'i yayınladı. iOS 13'ü piyasaya sürdüğü birinci günden beri çeşitli problemlerin üstesinden gelmeye çalışan Apple, son iOS sürümüyle telefonlara yeni özellikler getirdi ve kimi sıkıntıları da ortadan kaldırdı. Şirket artık, iOS 13.5'in alt sürümü olan iOS 13.4.1'e verdiği imza salahiyetini geri çekti. Bu gelişme, iPhone'ların artık iOS 13.4.1'e geri dönüş yapamayacağı mealine geliyor.

iPhone sahipleri, genelde son iOS sürümünde sorun yaşadıkları takdirde sürüm düşürme yoluna gidiyorlar. Başkaca iOS işletim sistemi için sunulan jailbreak sürümlerini kullanmak isteyen kullanıcılar, jailbreak yapılmış sürümlere dönerek telefonlarını daha özgürce kullanabiliyorlar. Fakat iOS 13.5 için zati bir jailbreak sürümü var. Binaenaleyh şirket, bu kere istese de iPhone'ları jailbreak sürecinden mahrum edemeyecek.

Apple'ın sunduğu her yeni iOS sürümü, işletim sistemini daha verimli hale getiriyor ve bilinen sıkıntıları genel mealde gideriyor. Bu nedenle de Apple, güncellemeden muayyen bir vade sonra eski sürümlere geçişi engelliyor. iOS 13.4.1'e dönüşün engellenmesinin temel nedeninin de bu olduğunu söyleyebiliriz. Fakat her ne olursa olsun iOS 13.5'te de çalışan jailbreakin, Apple'ı ziyadesiyle rahatsız ettiğini açıkça söylemek gerekiyor.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.