Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Apple, WWDC’de ARM İşlemcilere Geçeceğini Açıklayabilir

0 16

Yeni bir argümana nazaran Apple, bir müddettir kulislerde konuşulan 'Mac bilgisayarlarda Intel işlemcilerden ARM tabanlı işlemcilere geçişi' 22 Haziran'da çevrimiçi yapılması planlanan WWDC 2020 aktifliği çerçevesinde tüketicilere duyuracak.

Apple'ın Mac modellerinde ARM tabanlı işlemcileri kullanacağına dair söylentiler yıllardır gündeme geliyordu. Bloomberg tarafından paylaşılan son haber ise Mac cihazlar için değişim yakın ve ARM tabanlı bir işlemci tarafından desteklenen birinci Mac modeli, 2021'de gelecek. Bu sav, daha evvel ortaya çıkan söylentilerle de uyuşuyor.

Apple, A14 yongasına dayanan ARM işlemciler üzerinde çalışıyor

Apple'ın “Kalamata” girişiminin bir modülü olarak gelecek nesil iPhone modellerinin A14 çipine dayanan en az üç ARM tabanlı Mac işlemcisi geliştirdiği aktarılıyor. Duyuru zamanlamasının koronavirüs salgını nedeniyle değişebileceğinin de altı çiziliyor. Tekrar de Apple'ın, geliştiricilerin yazılımlarını yeni mimariye optimize etmeleri için planlarını yakında açıklaması bekleniyor.

Bloomberg, ARM işlemcilere geçişin Intel işlemcilerde performans artışının yavaşlaması nedeniyle meydana geldiğini ve ARM tabanlı Mac'lerin testlerde Intel destekli alternatiflerine nazaran büyük performans artışları gösterdiğini bildirdi. ARM tabanlı işlemcilerin artan güç verimliliği, gelecekte daha ince ve daha hafif MacBook'ların gelmesini sağlayabilir.

ARM'ye geçişin ahir Mac serisinin tamamını içereceği öne sürülüyor. Apple, bu türlü bir duyuruyu en son 2005 yılında şirketin PowerPC'den Intel'e geçeceğini açıklayarak yapmıştı. Intel işlemcili birinci Apple bilgisayarlar, bu duyurudan bir yıl sonra piyasaya sürülmüştü.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.