Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Apple’dan COVID-19 Pratiğine Büyük Güncelleme

0 13

Yeni tip koronavirüs salgınının yayılmasını önlemeye ve kişileri hastalık hakkında bilinçlendirmeye yönelik teşebbüsleri ile büyük bir takdir toplayan Apple, geçtiğimiz aylarda iOS kullanıcılarına sunduğu COVID-19 pratiği için büyük bir güncelleme yayınladı.

Kullanıcılar, tatbik içinden yaş, şimdiki sağlık durumu, semptom gösterip göstermedikleri ve bir hasta ile temas edip etmedikleri üzere haberleri anonim olarak paylaşabilecekler. Hiçbir formda şahsî kimlik doneleriyle alakalı olmayan bu haberlerin, ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezleri'ni (CDC) bilgilendirmeye yönelik kullanılacağını söyleyen Apple, bunun salgını denetim altına alma amacıyla başlatılan bir “tarama protokolü” olduğunu belirtiyor.

Apple'ın COVID-19 pratiği, halk sıhhati merkezleri için kıymetli bir kaynak haline geldi

Tatbik başkaca elde edilen toplu dataları, kamu sıhhati kurumlarının ve CDC'nin, enfeksiyona neden olan potansiyel risk faktörlerini daha âlâ belirlemesine imkan da sağlayacak. Apple, COVID-19 tatbikini ve internet sitesini geçtiğimiz mart ayında yayınlamıştı. Pratik, kullanıcılara yalnızca test yaptırmaları gerekip gerekmediği konusunda rehberlik sağlamak için değil, birebir devirde el yıkama ve dezenfeksiyon dahil olmak üzere önleyici önlemlerle ilgili ipuçları veriyor.

Öte yandan laf konusu pratik ve internet sitesini, Apple ve Google’ın ortaklaşa geliştirdiği ‘COVID-19 Exposure Notification’ ismindeki tatbik programlama arayüzü ile karıştırmamak gerekiyor. Anonimleştirilmiş, kapalılık odaklı pratikler sağlayabilmeleri için halk sıhhati kurumlarına sunulan API, COVID-19 hastaları ile temas etmiş insanlara bildirim gönderiyor. 

Apple ve Google'ın ortaklaşa geliştirdiği API, COVID-19 hastaları ile temas etmiş kimselere bildirim gönderiyor

Apple'ın kendi pratiği, başlangıçta sırf malumat emelli bir kaynak ve tarama aracıydı ama bu son güncelleme ile birlikte, COVID-19'un nasıl yayıldığını daha uygun anlamak maksadıyla halk sıhhati kurumları ve CDC için değerli bir kaynak haline gelmiş oldu. 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.