Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Apple’ın Açığını Bulup 50 Bin TL Armağan Kazanan Türk Yazılımcı

0 19

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde Masomo'da çalışan arkadaşımız Istek Sabuncu’nun, güvenlik ve zımnilik konusuna verilen ehemmiyette yerkürede başta gelen isimlerden bir tanesi olan dev şirket Apple’ın internet sitelerinde tespit ettiği güvenlik açığından bahsetmiştik. Açığı kabul eden ve kapatmak için derhal çalışmalara başlayan Apple, Rıza’ya 7.500 dolarlık bir armağan sunmuştu. Arkadaşımızın bu muvaffakiyetini husus alan bir görüntü çekmeye karar verdik ve Rıza’ya medya konferans tekniğiyle bağlandık.

Sorunun detaylarını ele aldığımız videomuzla sizi baş başa bırakmadan evvel Rıza’nın şirketlerimizden biri olan Masomo’da yazılımcı olarak hizmet aldığını belirtelim. Haberin duyulmasından çabucak sonra en çok merak edilen ve sizlerden de çok çokça tefsir aldığımız soru, bu açığın tam olarak nasıl bulunduğu üzerineydi diyebiliriz. Rıza’ya da bu soruyu yönelttik ve cevaplar aldık.

Güvenlik açığının hayli kritik bir mekanda bulunuyor olması Apple’ın mevzuyu kısa vadede ele alıp çalışmalar yapmaya başlamasına ve arkadaşımızla muhabereye geçmesine sürat katmış demek mümkün. Bir vesair merak edilen mevzu da Rıza’nın parayı alıp almadığıydı, bu sorunun cevabı da görüntüde taraf alıyor. Kendisi için sürecin güvenlik açığını bulduktan sonra vukuatı arkadaşlarına anlatıp Apple’ın bu hususta geri bildirim alan mail adresine yolladığı bir maille başladığını aktaran arkadaşımız, bahsin şu an olduğu duruma gelmesinin yaklaşık 4 ay sürdüğünü belirtiyor.

Güvenlik açığını kanıtlamak ve yetkililere bu durumu anlatmanın güç bir süreç olduğunu da belirtmemizde yarar var, çünkü Istek mevzuyla ilgili hayli kalabalık bir mail trafiğinden bahsediyor. Armağan için yapılan pazarlığın da Rıza’nın aktardığına nazaran hayli sıkı olduğunu ekleyelim ve hikayenin direkt muhatabının ağzından, bu güne kadar geçen tüm süreci özetleyen videomuzla sizi baş başa bırakalım. Tefsirler kısmından bizimle mülahazalarınızı paylaşabilirsiniz, yeterli seyirler!

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.