Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Apple’ın ‘İkinci El iPhone’ Vurgusu Yaptığı Yeni Reklamı

0 14

Akıllı telefon fiyatları günden güne yükselirken, tüketiciler de haklı olarak 2. el piyasasına yönleniyorlar. Ama bir akıllı telefonun 2. el de olsa emniyetli ve sağlam bir biçimde öbür kullanıcıların eline geçmesi, her vakit büyük riskler barındırıyor. 2. el olarak alınacak bir telefon Samsung da olsa Apple iPhone da olsa asıl değerli husus, aldığınız telefonun kulanım ömrüdür.

Hiç elbet ki Apple’ın örtük bir ekosisteme sahip olan, kendisine has iOS işletim sistemi ve App Store pratik mağazasıyla öne çıkan iPhone modelleri, 2. el piyasasının en beğenilen cihazları arasında. Sıfır olarak 2020’nin en çok satın alınan telefonu olan iPhone 11 de bunu kanıtlıyor. Kişilerin büyük bir kısmı, elindeki cihazı satarak yeni bir telefon alıyorlar. 

Apple’ın iPhone SE odaklı 2. el piyasasına vurgu yaptığı yeni reklamı da bunu kanıtlıyor:

Bu reklamdan da anlaşılacağı üzere firma, bilhassa Türkiye’deki kullanıcıların aklını okuduğunu gösteriyor. Her yeni iPhone’un kıymetini öteki akıllı telefonlara kıyasla daha uzun müddet koruduğuna vurgu yapan Apple, reklam görselinde de yeni bu yıl tanıtılan iPhone SE’yi tercih ediyor. Aslında bu reklamın haklılığını tek bir örnekle vurgulamak mümkün.

Dilerseniz kendi görüşünüzü de aşağıdaki Telegram anketimizde belirde bilirsiniz:

Artık gelelim iPhone'ların 2. el piyasasında neden kıymetli olduğuna. Eylül 2017’de tanıtılan iPhone X, Türkiye’de birinci satışa sunulduğunda 6.099 TL’lik fiyat etiketine sahipti:

Aradan geçen yaklaşık 3 yıla karşın iPhone X’un 2. ek piyasasındaki fiyatları 4.200 TL seviyelerinden başlıyor:

iPhone modellerinin hem sıfır hem de 2. el piyasadaki fiyatlarındaki bu yükseklik, aslında geçen vakit içerisinde yaşanan dolar kurundaki değişim ve vergi artışlarından kaynaklanıyor. Gelgelelim iPhone X, tıpkı daha yeni olan halefi modeller üzere 999 dolarlık fiyatla satışa sunulmuştu.

2017’de ABD’deki başlangıç fiyatı 999 dolar olan iPhone X’un yurt dışında yaşadığı fiyat değişimi ise şöyle:

64 GB’lık iPhone X’un geçen yıllar içerisindeki fiyatı 300 dolar seviyelerine kadar gerilemiş durumda. Bu da kabaca bir hesapla telefonun yurt dışında yaklaşık %60’lık bir fiyat düşüşü yaşadığını gözler önüne seriyor. Türkiye’deki diyat değişimi ise TL bazında yaklaşık %30 civarında.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.