Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Apple’ın Sırf Şirket İçinde Kullanacağı Gizemli Adaptör

0 28

Apple, ABD Federal Muhabere Kurulu'na (FCC) enteresan bir doküman kaydı yaptırdı. Bu kayda göre Apple, sırf şirket içinde kullanılmak üzere düşük güçlü bir ağ adaptörü geliştirecek. FCC'nin veritabanının rutin güncellemesi sırasında yayınlanan müracaatta, düşük güçlü Wi-Fi ileticinin 1 GHz'in altında çalıştığı belirtiliyor. Pratik olarak bu, Nesnelerin İnterneti (IoT) pratikleri için kullanılan 802.11ah protokolünün kullanılması manasına geliyor.

Zımnilik muahedesi kapsamında müracaattaki haberlerin birden fazla gizlenirken cihazın kod ismi 'Meerkat' ve model numarası 'A2282' olarak görüldü. Bunun ne kod ismi ne de eser numarası, piyasadaki bir Apple eseriyle bağlantılı görünmüyor. Müracaatla birlikte verilen Class A Justification (A Sınıfı Gerekçe) dokümanına göre cihaz, müşterilere satılmak üzere değil fabrikalarda, ofislerde ve Apple Store'larda kullanılmak üzere tasarlanmış 'şirkete ilişkin bir ağ adaptörü.' Evrakta bunun yanı sıra cihazın emelinin 'güvenlik emeliyle tanımlamayı optimize etmek ya da sağlam bir cihaza ek yapmak' olduğu belirtiliyor.

Gizemli cihaz, IoT güvenlik sistemi için kullanılabilir:

Elde edilen haberlere göre söz konusu cihaz, Apple ofislerinde ve yerleşkelerinde kullanılacak olan bir tıp IoT güvenlik ya da kimlik tanımlama sistemi üzere görünüyor. Müşteri eserleri için olduğu gibi Apple'ın şirket içi ekipmanlarında da kimlik doğrulama gerekiyor. Örneğin bu şirket içi ekipmanlar arasında; 2017'deki FCC müracaatında ortaya çıkan, şirkete ilişkin kapı erişimi kimlik okuma sistemi de taraf alıyor.

Nesnelerin İnterneti, fizikî nesnelerin birbirleriyle yahut daha büyük sistemlerle irtibatlı olduğu muhabere ağına verilen isim. Bu sistemle birlikte nesnelerin tekil anahtarla işaretlenerek internet altyapısı üzerinden birlikte çalışabilmesi ve bu sayede küçük kesimlerin yekunundan daha büyük bedeller oluşturulması öngörülmüştü. 

Her türlü izleme cihazları, sensörler, yongalar ve erişim düzenekleri; nesne olarak nitelendiriliyor. Bu 'akıllı' cihazlar; tekil bir kimliğe, bağlanabilirliğe ve sensöre sahip olmak zorunda. Nesnelerin İnterneti pratikleri, sensörlerin tek tek erişilebilir olmasının haricinde pek çok sensörün verisinin birleştirilerek kıymet üretilmesi emeliyle da kullanılıyor.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.