Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Apple’ın Yazılımına Sızan Hacker Para Cezasına Çarptırıldı

0 14

Avustralya'da 24 yaşındaki bir hacker, Apple'ı hacklediği gerekçesiyle yerel bir duruşma tarafından para cezasına çarptırıldı. Edinilen haberlere nazaran hacker, hem Apple çalışanlarının haberlerini hem de şirkete ilişkin yazılım malumatlarını çalarak Twitter ve GitHub'da paylaştı.

Abe Crannaford isimli hacker, zımnî olgulara iki kez yetkisiz erişim sağlamaya çalışırken yakalandı ve Eden Mahallî Duruşması tarafından para cezasına çarptırıldı. Hakim Doug Dick, Crannaford'a mahpus cezası vermeye gerek olmadığını belirtti. Karara nazaran Crannaford'un 3,400 dolar ödemesi ve 18 ay boyunca tıpkı günahtan yargılanmaması gerekiyor.

Crannaford'un, çalışanların ferdî malumatlarını ele geçirerek Twitter hesabı üzerinden paylaştığı ve GitHub'da Apple'ın hususî bir yazılımına dair temaslar yayınladığı söyleniyor. Crannaford, haber hırsızlığını 2017 ortası ile 2018 başı arasında gerçekleştirerek Yeni Güney Galler'deki Moruya Heads'teki konutundan Apple'ın sistemlerine erişmişti.

Crannaford'un avukatı Ines Chiumento, Apple'ın güvenlik dertlerini keşfeden ve rapor eden kişilere armağan veren anlayışının, kişileri bu cins taarruzlara teşvik ettiğini savundu. Hakim Dick de böyle bir armağan sisteminin suça teşvik edebileceğini kabul ettiğini belirterek, cezayı malumatları sızdırması nedeniyle verdiğini öne sürdü.

Apple, daha evvel de 2017 ve 2018 yılları arasında Avustralya'daki bir evlat tarafından hacklenmişti. Apple, hiçbir kullanıcı verisinin çalınmadığını sav etti ve genç, koşullu olarak muaf bırakıldı. Ülkede bu usul hatalar için azami cezanın iki yıl mahpus ve yekun 13,600 dolar para cezası olduğu bildiriliyor. Aslında aldıkları cezaya bakılırsa hacker'ların ucuz kurtulduğu söylenebilir.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.