Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Argüman: Türk Şirketi Peak Games, 1 Milyar Dolara Satılıyor

0 13

Teknoloji ve bilişim yerküresindeki yerli girişimlerin en kıymetlisi, 2015 yılında Alman Delivery Hero tarafından 569 milyon dolara satın alınan Yemeksepeti olmuştu. Akabinde Masomo dahil pek çok şirket, memleketimizin en bedelli teşebbüslerini yurt dışındaki şirketlere satarak bilişim bölümünün öncüsü konumuna gelmişlerdi. 

İstanbul merkezli Türk mobil oyun şirketi Peak Games, argümanlara nazaran ABD’li Zynga’ya satılmak üzere. Üstelik bu satışın 1 milyar doların üzerinde kıymetleneceği konuşuluyor. Şayet bu gerçekleşirse Peak Games, Türkiye tarihinin en kıymetli teşebbüsü olacak.

Türkiye tarihinde birinci kere bir teşebbüse 1 milyar dolardan ziyade ödeme yapılacak: Pekala bu ne meale geliyor?

Peak Games’in bu satışı gerçekleştirmesiyle, devletimizde birinci defa 1 milyar doların üzerinde pahaya sahip bir teşebbüs görmüş olacağız. İş yerküresinde “unicorn girişim” olarak isimlendirilen 1 milyar dolar ve üzeri kıymete sahip teşebbüslerin sayısı tüm yerkürede yaklaşık 500. Türkiye tarihinde ise daha evvel 1 milyar dolar kıymete ulaşan girişim görülmedi.

Hadiseye bir sair açıdan bakacak olursak, bu satışla birlikte Türkiye’nin en bedelli teşebbüsü artık e-ticaret ve süratli servis meydanındaki Yemeksepeti olmayacak. Onun noktasına, uzun mühlet boyunca Peak Games’in satışı konuşulacak. Bu arada Peak Games, geçtiğimiz yıl 41 TV kanalında eş vakitli tuhaf bir reklam yayınlayan şirketin ta kendisi (Şirket, daha sonra yayınlanan reklamın özgün olmadığına dair açıklama da yapmıştı).

Tezlere ait netleşmeyen kıymetli detaylar da var:

Peak Games, tanınan oyunları Toon Blast ve Toy Blast ile ayda yaklaşlık 40 milyon dolar ciro yapıyor. Ama bu seviyede bir gelirin ne kadarını reklama harcadığı bilinmiyor. Münasebetiyle 2 oyunun ve şirketin pahasını belirleyen net kâr orantıları da bilinmediğinden satış süreçlerine dair tezler biraz havada kalıyor. 

Öteki bir netleşmeyen konu ise sadece 2 tanınan oyunun mu yoksa Peak Games'in mi satılacağı. Çünkü oyunlar yalnızca B2C (işletmeden tüketiciye) modelindeki eserlerdir. Münasebetiyle 2 oyunla sadece ürün satışının yapılması, Peak Games'in Türkiye merkezli bir şirket olarak kalması demek. Lakin şirket satışı, Zynga'nın Peak Games ismine her hususta laf sahibi olacağı manasına geliyor. İddialar bir satış üzerine fakat satılacak şey oyunlar mı yoksa şirket mi şimdi muayyen değil. Tahminen de tüm bunlar yalnızca birer tez olarak kalacak.

Mobil oyun kesimi, Türkiye’nin girişimcilik tarihini şekillendiriyor:

ABD’li Zynga, 2017’de Peak Games’in okey kısmını 100 milyon dolar karşılığında satın almıştı. Aradan 1 yıl geçtikten sonra İstanbul merkezli bir sair yerli oyun teşebbüsü olan Gram Games’in tamamı, 250 milyon dolara Zynga’nın olmuştu. Bu tarihi satışlar yerli mobil oyun dalının geleceğini belirlerken, Baş Topu 2 ile çıkış yakalayan Masomo; 100 ila 300 milyon arasında bir kıymetle Miniclip tarafından 2019’da satın alınmıştı.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.