Makalecin - Güncel Blog Yazıları

ARM, Yeni Cortex CPU’larını Duyurdu

0 17

Akıllı telefon sanayisinde isminden sıkça laf ettiren ARM firması, Cortex CPU, Mali GPU ve Ethos makine öğrenme işlemcilerini tasarlayıp Qualcomm gibi firmalara lisanslıyor. Bu firmalar da lisans ittifaklarının içeriğine bağlı kalma koşuluyla bu teknolojileri kişiselleştirme ve geliştirme hakkına sahip oluyor.

Bugün paylaşılan haberlerle teknoloji tutkunlarını nispeten heyecanlandıran ARM, yeni Cortex-A78, Mali-G78 ve Ethos-N78 CPU'larının 2021 yılında çıkacak olan akıllı telefonlar aracılığıyla son kullanıcılara sunulacağını söz etti. Yeni işlemcileri konusunda kendine güvenen firma Cortex-A78'in evvelki nesline orantıyla %20, Mali-G78'in ve Ethos-N78'inse %25 daha uygun performans sunacağını iddia ediyor.

ARM savlı geliyor:

Paylaşılan detaylar arasında tahminen de en değerli olan detay ARM Cortex-X1 zira firma, kullandıkları yeni nesil teknoloji sayesinde kullanıcılara evvelki Cortex-A serisine orantıyla %30 performans artışı sunacaklarını tabir ediyor. Bunu geliştirme konusunda sair firmaların mühendislik birikimlerinden de yararlanılabileceğini belirten firma yetkililerinin tabirlerinden anlaşılan o ki Cortex-X1 ile ilgili yeni iş birliklerini önümüzdeki haftalarda görmeye başlayabiliriz. 

Cortex-X1 ile ilgili malumatlar paylaşan ARM’ın kurumsal müşterilerden sorumlu genel yöneticisi ve lider yardımcısı olan Paul Williamson, Cortex-X1'in amiral gemisi akıllı telefonlar ile daha geniş ekranlı cihazlar için tasarlandığını belirtiyor.  

ARM Cortex-A78:

Williamson, A78 işlemcisinin 5G kontağına mütenasip olarak tasarlandığını ve bunun bir sonucu olarak pratiklerle internet sahifelerinin daha süratli yükleneceğini söylüyor. Başkaca Cortex-A78 işlemcisinde evvelki versiyonlarında olduğu üzere 8 çekirdekli bir işlemci olacak. Bu çekirdeklerin 4’ü yüksek performans sunmaya odaklanırken gayri 4’ü cihazın daha uzun vade batarya performansı sağlamasına ağırlaşıyor.  

Firmanın savına nazaran ARM Cortex-A78, selefine nazaran %20 nispetinde daha âlâ bir performans sunacak. Buna ek olarak yeni ARM Cortex-X1 tekli işlemci konusunda da %30 daha uygun bir performans sergileyecek. Cortex-X1 kullanılan cihazların önümüzdeki yıl piyasa çıkacağını da buradan belirtelim. 

Yeni yol haritasında eski akıllı telefon performans beklentilerinin ötesine geçmeyi hedefleyen Williamson ve ekibi, 2016 yılında başlattıkları bir girişim öncülüğünde güçlü ve az sayıdaki iş ortaklarıyla iş birliğine devam ettiklerini ve bu paydaşlığın uzun yıllar sürmesini dilediklerini de söz ediyor.  

Mali-G78:

Performans iyileştirmeleri başta olmak üzere 24’e çıkarılan çekirdek sayısı ve güç tüketiminde %30 azalmayla bizleri epey etkilemesi beklenen ARM Mali-G78, firmanın sözüne nazaran bu devrana kadar geliştirilen en güçlü grafik işlemcisi ve önceki versiyon olan Mali-G77'den %25 daha süratli

Böylelikle Fortnite üzere güçlü grafik işlemci gerektiren oyunlar için kâfi donanım muhtaçlığının ziyadesiyle karşılanacağını da söyleyelim. ARM, oyun performansına ek olarak Mali-G78’de makine öğrenme performansının da %15 artırıldığını tez ediyor. 

Daha münasip fiyatlı cihazlar için de çalışmalar yapan firma, Mali-G78 ile neredeyse tıpkı özelliklerde olan Mali-G68’i de tanıttı. İkili arasındaki tek farksa Mali-G68’in 24 mahalline 6 çekirdeğe sahip olması

Ethos-N78:

Son olarak ARM firması, bizlere Ethos-N78 isimli makine öğrenme çekirdeğini sunuyor. Bilhassa daha verimli bir done idaresine odaklanacak olan Ethos-N78, evvelki versiyonlarına orantıyla %25 daha çokça performans sunacak.  

Yonga devi ARM tarafından sunulan yeni teknolojiler hakkında ne düşünüyorsunuz? Mülahazalarınızı icmaller kısmında bizimle paylaşabilirsiniz. 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.