Makalecin - Güncel Blog Yazıları

ASELSAN, Zırhlı Araçlara Yeni Teknolojiler Getiriyor

0 20

Kara platformlarında kullanılan birçok sistemin geliştirilmesindeki baş aktörlerden olan ASELSAN, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterinde bölge alan, idame edilen ve aktüel teknolojiye nazaran geliştirilen tank ve zırhlı araçlar başta olmak üzere, tüm silah sistemlerini her an muharebeye hazır tutmak, geliştireceği teknolojilerle gelecek gereksinimlerin karşılanmasına öncülük etmek emeliyle çalışmalarını sürdürüyor.

Kara platformları yerinde son olarak iki önemli ahitte sorumluluk üstlenen ASELSAN, güvenlik güçlerinin envanterine katılacak 6×6 ve 8×8 Şahsi Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırh Araçların (ÖMTTZA) komuta denetim, haberleşme, uzaktan komutalı Sarp ve Nefer silah kuleleri, seyrüsefer, elektro optik ve kara radar sistemlerini içeren hizmet donanımlarını üretecek. Ayrıca envanterdeki zırhlı muharebe araçlarının modernizasyonunu da gerçekleştirecek.

ÖMTTZA Girişimi ile araçlara entegre edilecek 25 milimetre Nefer Silah Sistemi ve ANS-420K Taktik Seviye Konum Belirleme Sistemi, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine birinci kere dahil olacak.

Kara Muharebelerinin Kuralları Devranla Değişecek

Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) Modernizasyon Projesi'nde ise ana yüklenici olarak görevlendirilen ASELSAN, zırhlı muharebe araçları için özgün olarak geliştirdiği Nefer 25 Milimetre Silah Sistemi'ni de piyade sınıfının tasarrufuna sunacak. ASELSAN sistemleri ile gayri paydaşlara ilişkin zırh, mayın muhafaza, müdafaa astarı, Kimyasal-Biyolojik-Radyolojik-Nükleer Sistemi, Otomatik Yangın Söndürme Sistemi, klima üzere alt sistemleri de ana yüklenici sorumluluğunda ve tüm sistem sorumlusu olarak araçlara entegre edilecek.

Girişim kapsamında, insansız kara aracı pratiği ve Pulat Canlı Himaye Sistemi'nin entegrasyonu hususlarında öz kaynaklı olarak teknoloji gösterimi çalışmaları yapılacak. ZMA Modernizasyonu Girişimi, ASELSAN'ın zırhlı araçların bütününe yönelik faaliyetlerin idaresinden sorumlu olmasından ötürü şahsi bir bölgeye sahip.

ASELSAN'ın gelecek periyotta İKA'ların kara muharebelerinin kurallarını değiştireceği beklentisi doğrultusunda bu hususa daha ziyade kaynak ve efor ayırması, Türk savunma endüstrisi açısından büyük kıymet taşıyor.

ASELSAN Orta Sınıf İKA İçin Geri Sayımı Başlattı

ASELSAN'nın yürüttüğü çalışmalar arasında geleceğin savaş yerlerinde yaygın halde kullanılacak, uzaktan denetim edilebilen, kendi başına karar verme ve tatbik yeteneğine sahip, her türlü koşulda vazife yapabilen, değişik boyutlarda kişisiz sistemlerin geliştirilmesine ve üretilmesi konum alıyor.

ASELSAN, kişisiz hava, deniz ve kara araçları, bomba imha robotları uzun yıllardır kullanılan orta sınıf 2. seviye İKA'lar için de Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile mukavele imzalamıştı. Katmerciler'in de platform üreticisi olduğu girişimle silahlı İKA'lar, Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilecek.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.