Makalecin - Güncel Blog Yazıları

ASELSAN’ı yerli medya konferans pratiği konuşturacak

0 17

ASELSAN, kurum çalışanları ve tedarikçileriyle yapılacak medya konferans görüşmelerinde Türk mühendislerince yerli ve ulusal imkanlarla geliştirilen uygulamayı kullanacak.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sonrasında tüm yerkürede tasarrufu artan görüntü konferans sistemleri, güvenlik açıkları ve data kayıpları ile gündeme geliyor. Bu cins pratiklere alternatif olarak geliştirilen yerli tahliller için çalışmalar ağır formda sürerken, şirketler ve kurumlar da bu teknolojileri bünyelerine katmaya yönelik adımlar atıyor.

ASELSAN iştiraki BİTES Savunma, Havacılık ve Uzay Teknolojileri, yerkürede yaygın olarak kullanılan kimi pratiklerin kullanıcılarının çalınan datalarının satışa konulmasıyla gündeme gelen güvenlik gereksinimine tahlil olması ismine XperMeet isimli görüntü konferans pratiği geliştirdi. Türkiye’nin önder savunma ve yüksek teknoloji şirketi ASELSAN ise bu arayışlar kapsamında yerli ve inançlı görüntü konferans tatbiklerinin tasarrufuna öncülük edecek.

Bu sahadaki muhtaçlıkları için farklı tahlillerden yararlanan ASELSAN, BİTES’in yerli görüntü konferans sistemini kullanmaya başladı.

ASELSAN, tamamı Türk mühendisler tarafından geliştirilen, uçtan uca şifreleme yolu ile maksimum seviyede inançlı muhabere hizmeti sunan uygulamayı tercih etti.

Uçtan uca şifreleme ve SSL sertifikası ile güvenliği maksimum seviyede tutan tatbik, kullanıcı donelerin yurt dışına gitmesini önlemek emeliyle da Turkcell ve Turksat altyapılarını kullanıyor.

Şirket, tatbik için global pazarlarda XperMeet, Türkiye’de ise “BizBize” isimlerini kullanacak. BizBize, eseri kullanan kurumlara nazaran farklılaştırılacak, örneğin ASELSAN için “BizBize ASELSAN” ismiyle üzere kişisel logo ve arayüz oluşturulacak.

ASELSAN desteğiyle global marka olacak

BizBize ASELSAN pratiği, şirket için inançlı ağ olan intranette gerçekleştirilen son icra içtimasında kullanıldı.

ASELSAN Idare Şurası Yöneticisi ve Genel Yöneticisi Haluk Görgün, pratiğe ait, “İcra Heyeti toplantımızı iştirakimiz olan BİTES’in geliştirdiği BizBize programını intranete yükleyerek yaptık. Kesintisiz, kullanışlı ve çok güzelimize gitti. Tebrik ediyoruz.” dedi.

ASELSAN’ın uygulamayı süratle şirket içerisinde yaygınlaştırması ve yüzlerce tedarikçisiyle de bu tatbik üzerinden görüşmeler gerçekleştirmesi amaçlanıyor.

8 bin çalışanı ve ekosistemiyle 15 bin kişilik bir yüksek teknoloji şirketinin vereceği geri bildirimler, pratiğin XperMeet ismiyle küresel bir marka olmasına kıymetli ekler sağlayacak.

Tatbik, ASELSAN’ın yanı sıra 2 haftada aralarında SAHA İstanbul, Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçılar Birliğinin bulunduğu çeşitli kurum ve kuruluş tarafından kullanıldı.

Kıtalararası imtihan verecek

Milletlerarası pazardaki ismiyle XperMeet, yarın gerçekleştirilecek “Güvenlik, Savunma, Havacılık ve Uzay’ın Geleceği” bahisli çevrimiçi görüntü konferans aktifliği SEDEC Talks’ta milletlerarası bir test da verecek.

Airbus, SpaceX, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), Leonardo ve AQST üzere dalın önde gelen yerli ve yabancı oyuncularının, genel yönetici ve genel yönetici yardımcısı seviyesinde temsilcilerinin iştirakleriyle BİTES’in geliştirdiği yerli medya konferans yazılımı üzerinden düzenlenecek aktiflikte, Amerika, Avrupa ve Asya kıtasından iştirakçiler mahal alacak.

42 memlekete haberlendirme yapılan SEDEC aktifliği, XperMeet markasının memleketler arası pazarlara tanıtılması açısından kıymetli bir fırsat sunacak.

Bir araya gelmeden BizBize

Sınıf oluşturma, manzaralı görüşme yapma, sesli arama ve iletileşme özelliği bulunan pratikle, bir araya gelmeden içtimalar, eğitimler yapmak, paneller ve webinarlar düzenlemek mümkün olacak. Salgın sürecinde oluşabilecek aksamalar, toplumsal ve ekonomik hayatın alacağı hasar bu halde en aza indirilebilecek.

Ulusal mobil muhabere altyapı sağlayıcısı ULAK ile entegre olarak servis önceliklendirme özelliği kullanılarak içtimaların mobil ortamlardan da data sürekliliğinin sağlanmasına imkan sağlanacak. Bu sayede yurt içi kullanıcılara daha kaliteli hizmet sunulacak. Bulut tabanlı da çalışabilen kullanılabilen tatbik, Turkcell ve Türksat üzere ulusal olgu merkezlerinde inançlı bir biçimde tutuluyor. Kullanıcının gereksinimlerine nazaran şirket içi sunucularına da kurulabilen tatbik, hiçbir güvenlik açığına nokta vermeyecek.

Kritik sahalarda inançlı muhabere, eğitime destek

Tatbik, finans, sağlık, güç ve savunma üzere stratejik ve kritik meydanlardaki manzaralı muhaberenin inançlı formda gerçekleştirilmesi açısından da sorumluluklar üstlenebilecek.

Tatbik, ASELSAN’ın siber güvenlik ve haberleşme altyapı yetenekleriyle desteklenmesiyle, siber güvenlik meydanında da memlekete katkı verebilecek.

Örneğin, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yurt dışındaki birlikleri ve ofislerindeki çalışanla eğitim ve manzaralı görüşme gereksinimi pratikle karşılanabilecek. Bu tahlillerin, ASELSAN’ın kripto ve güvenlikle ilgili cihazlarıyla entegrasyonuyla inançlı bir muhabere kanalı oluşturulabilecek.

Kamu otoriteleri, bu teknolojiyi, salgın sonrası farklı senaryolarda ortaya çıkabilecek muhabere gereksinimlerini karşılamak hedefiyle kıymetli bir teknolojik altyapı yatırımı olarak bedellendiriliyor ve yerli-milli tahlillerin geliştirilmesine büyük değer veriyor.

BİTES tarafından yeni nesil teknolojiler ile geliştirilen XperLMS (Eğitim Idare Malumat Sistemi) ile de entegre çalışan BizBize pratiği birebir devirde Ulusal Eğitim Bakanlığı uyumunda ve üniversiteler tarafından yürütülen uzaktan eğitim çalışmalarında kullanılan eserlerin mekanını alarak yurt dışı bağımlılığı sonlandırabilecek.

Haziran ayında mobilde

Kesintisiz ve yüksek kalitede görüşme kabiliyeti sunan pratiğe yakın devranda yüksek güvenlikli belge paylaşım özelliği de eklenecek.

Şu an için internet tarayıcıların son versiyonlarında verimli formda çalışan pratik önümüzdeki ay mobil platformlarda da kullanılabilecek. Böylelikle pratiğin yaygınlaşması ve ferdi kullanıcıların da tasarrufuna sunulması bekleniyor.

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.