Makalecin - Güncel Blog Yazıları

ASRock’ın Overclock Özelliği 300 Serisi Anakartlara Geliyor

0 18

Tayvan merkezli anakart üretici olan ASRock, 'Base Frequency Boost' olarak isimlendirdiği overclock teknolojisini 300 serisi anakartlarıyla buluşturuyor. ASRock, Comet Lake S ailesine dâhil olmayan işlemcilerde ve Z tipi olmayan anakartlarda overclock sürecini hâlihazırda destekliyordu. ASRock'ın bu yeni işlemci gücü arttırma teknolojisi K tipi olmayan işlemcilerin, hem Z serisi hem de B serisi anakartlarda temel performans gücünü arttırmasına imkan sağlıyor. 

Base Frequency Boost teknolojisi temel olarak, Intel işlemcilerin güç limit pahalarını manipüle ederek, daha yüksek performans bedellerine ulaşmasını ve bu kıymetlerde daha uzun mühlet kalabilmesini sağlıyor ve bu süreci de işlemcinin güç tüketim kıymetini 1'den maksimum bedele getirerek gerçekleştiriyor. Akabinde işlemcinin daha uzun yüksek performans değerinde seyredebilmesi için de güç tüketimini maksimum seviyede kilitliyor.

Base Frequency Boost, Intel'in Turbo Boost teknolojisinden daha uzun müddetli performans artışı sağlıyor

ASRock tarafından sağlanan örneğe nazaran, Base Frequency Boost ile sıradanda 65 W güce sahip Comet Lake bir işlemciyi 125 W gücündeymiş üzere çalıştırabiliyorsunuz. Başkaca tekrar ASRock tarafından paylaşılan bu tabloda, Z390 ve B365 serisi anakartlarında, Intel'in Coffee Lake ailesine ilişkin 3 işlemcileri üzerinde yaptıkları karşılaştırmayı bizlere sunuyor. En alt kısımda Intel'in temel olarak sunduğu performans pahaları, orta kısımda Intel'in sağladığı overclock sistemi olan Turbo Boost ile elde edilen pahalar ve en üstte ise ASRock tarafından sağlanan Base Frequency Boost özelliği ile elde edilen pahalar nokta alıyor.

Her ne kadar ASRock tarafından sağlanan bu özellik tamamen overclock özelliğine sahip olmasa da, Intel'in K tipi olmayan işlemcilerine uyguladığı sonlandırmaların kimilerini ortadan kaldırmayı başarıyor. Lakin bu özelliğin beraberinde yüksek güç tüketimi ve şiddetli ısınma üzere meseleleri getirdiğinden de bahsetmekte yarar var.

Bu haberler doğrultusunda öteki anakart üreticilerinin de Base Frequency Boost benzeri bir teknoloji geliştirmesine gidip gitmeyeceği şimdi malûm değil. Intel tarafından da bu haberler hakkında şimdi bir açıklama gelmedi. Intel'in ilerleyen devirlerde bu özelliğe sınırlamalar getirmesi veya bu özelliği büsbütün yasaklamak istemesi, mümkün senaryolar arasında bulunuyor.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.