Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Astronotlar SpaceX’in beşerli test seferi için karantinaya girdi

0 26

ABD Havacılık ve Uzay Ajansından (NASA) yapılan açıklamada, astronotlar Robert Behnken ve Douglas Hurley‘in, SpaceX‘in işçi taşıyıcı mekiği “Crew Dragon” ile Milletlerarası Uzay İstasyonu‘na (ISS) 27 Mayıs’ta yapılacak test sefer için, “uçuş ekibi sağlık stabilizasyonu” ismi verilen iki haftalık tecrit sürecine başladığı duyuruldu.

Açıklamada karantinanın, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle alınan bir önlem değil, tüm uzay vazifeleri için rutin tatbik olduğu hatırlatıldı.

Behnken ve Hurley’i ISS’ye taşıyacak Crew Dragon mekiği, 27 Mayıs’ta Falcon 9 roketiyle Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nde fırlatılacak. SpaceX’in birinci kişili seferi olacak uçuş, tıpkı hengamda NASA’nın Space Shuttle programını 2011’de sonlandırmasından bu yana ABD’nin gerçekleştirdiği birinci kişili uzay seferi olma özelliği taşıyor.

NASA, Rusya Birleşik Uzay Ajansı, Japonya Uzay Araştırma Ajansı, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansının ortak girişimi ISS’de farklı devletlerden 6 kişilik mürettebat dönüşümlü hizmet yapıyor.

NASA’nın “Ticari İkmal Hizmetleri” programı kapsamında, Amerikan firmaları Northrop Grumman “Cygnus”, SpaceX ise “Dragon” isimli kargo mekikleri ile ISS’ye ikmal materyalleri taşıyor.

İstasyonda vazifeli astronot ve kozmonotlar Rus imalatı “Progress” mekikleriyle taşınıyor.

NASA’nın “Ticari Mürettebat Geliştirme Programı” kapsamında ISS’ye işçi taşımak üzere SpaceX’, “Crew Dragon” ve Boeing ise “CST-100 Starliner” uzay mekikleriyle test uçuşları yapıyor.

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.