Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Avrupa’daki İki Muhteşem Bilgisayar Hacker Saldırısına Uğradı

0 28

Kripto madencilik yapmak için bilgisayarlara yapılan ataklar son birkaç yıl içinde hayli yaygınlaştı. Lakin son günlerde meydana gelen kripto para hücumları gayeleri nedeniyle çok daha büyük dikkat çekti. 

Daha evvel şahısların bilgisayarlarını amaç alan hackerlar artık ise ilmî araştırmalarda kullanılan muhteşem bilgisayarları maksat almaya başladılar. Gelen son haberler Ludwig-Maximilians Üniversitesi’nin bwHPC’nin beş bilgisayar kümesi ve İskoçya’daki Edinburgh Üniversitesi’nin ARCHER muhteşem bilgisayarına kripto para Moreno madenciliği için beğenilmeyen maksatlı yazılımların bulaştığı belirtiyor.

Üstün bilgisayarları hedefe alan hücumlar tek bir taraftan yapılmış olabilir

İki üniversitenin harika bilgisayarlarına birden başarılı ataklar düzenlenmiş olması olağandışı bir gelişme. Lakin ataklar için kullanılan usuller incelendiğinde iki muhteşem bilgisayara yapılan atağın birbiri ile bağ olduğunu düşündürüyor. 

Siber güvenlik şirketi Cado Security, taarruzların benzeri berbat hedefli yazılım belge isimlerine sahip olduğunu, tıpkı güvenlik açıklarından faydalandığını ve daha da kıymetlisi Kanada, Çin ve Polonya’daki üniversitelerin güvenliği ihlal edilmiş SSH girişleri kullanılarak gerçekleştirildiğini tespit etti. 

Hacker hücumunda kullanılan evrakların benzeri isimlere sahip olması, tıpkı üniversitelerin girişlerinin kullanılması ve metotların birbirine emsal olması eksperlerin, bu hücumların tek bir mekandan yapıldığını düşünmesine neden oldu.

Harika bilgisayarlar neden atakların gayesi oldu?

İki üniversitenin harika bilgisayarlarına yapılan atağın tek elden yapılmış olabileceği mülahazası, taarruzun ardındaki neden konusunda da soru işaretleri oluşturuyor. Ataklarla ilgili olarak akla gelen birinci iddia sıradan bilgisayarlardan kat be kat daha kuvvetli olan harika bilgisayarların kripto para madenciliği için kullanılmak istenmesi olmuştu. 

Muhteşem bilgisayarlara gerçekleştirilen taarruz sonrasında yapılan incelemeler, sahiden de hücumun kripto para madenciliği gayeli olduğunu gösteriyor. Lakin eksperler, atağa daha kuşkucu yaklaşarak muhteşem bilgisayarlarla yapılan araştırmaların çalınması için kripto para madenciliğinin bir perde olarak kullanılabileceğini de düşünüyorlar. 

Değerli ilmî çalışmaların yapılmasında kullanılan muhteşem bilgisayarlar, bugünlerde koronavirüs çalışmalarında da rol alıyorlar. Bu nedenle hücumun sebebi ne olursa olsun harika bilgisayarlara en çokça muhtaçlık duyulan bugünlerde gerçekleştirilen bu akınlar koronavirüs çalışmalarının sekteye uğramasına neden oldu. 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.