Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Bakan Varank: Kovid-19’a karşı kendi sentezimizle geliştirilmiş çok kıymetli bir ilacı ürettik

0 8

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ve ”TÜBİTAK Covid-19 Türkiye Platformu” çatısı altındaki bilim kişileri tarafından yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen birinci yerli sentez ilaç görücüye çıktı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “İlacın ruhsatlandırma aşamasına gelmesi hem memnunluk hem de gurur verici.” tabirlerini kullandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamaya nazaran, Türk mühendisleri tarafından rekor süratte üretilerek yerküreye ihraç edilen yerli ağır bakım teneffüs cihazının akabinde yeni bir muvaffakiyet hikayesi daha yazıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan ve ”TÜBİTAK “Covid-19 Türkiye Platformu” çatısı altındaki bilim kişileri tarafından geliştirilen “Favipiravir isimli ilacın yerli sentezi” ruhsatlandırma aşamasına geldi. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, TÜBİTAK, İstanbul Medipol Üniversitesi ve Atabay İlaç iş birliğiyle Kovid-19 tedavisinde kullanılan ve faal sonuçlar veren Favipiravir isimli ilacın yerli sentezi, Doç. Dr. Mustafa Şık ve Zeynep Atabay Taşkent’in uyumunda 32 kişilik ekip tarafından 40 gün üzere kısa müddette üretildi.

Yerli ham husus ile sentezlenerek üretilen ilacı geliştiren İstanbul Medipol Üniversitesi Talim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Hoş ve ilacı sanayi seviyesine getiren Atabay Kimya Sanayi Idare Heyeti Üyesi Zeynep Atabay, TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal ile birlikte Bakan Varank’ı ziyaret ederek, ruhsatlandırma aşamasına gelen yerli sentez ilacın birinci numunesini sundu. Böylece, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı ve Kovid-19’a karşı tedavilerde kullanılması planlanan yerli sentez ilaç görücüye çıktı.

 “Yerli ve ulusal olarak kendi sentezimizle geliştirdik”

Bakan Varank, ziyaretin akabinde yaptığı açıklamada, şu haberleri verdi:

“Türk doktorlarının Kovid-19 marazının tedavisinde çok başarılı biçimde kullandığı Favipiravir ilacının yerli sentezini bilim kişilerimiz, İstanbul Medipol Üniversitesinden Mustafa Şık öğretmenimizin liderliğinde geliştirdi. Atabay İlaç firması da bu eserin ticarileşmesi için altyapısını kullandırdı. Yerli ve ulusal olarak kendi sentezimizle geliştirilmiş çok değerli bir ilacı üretmiş olduk. Bunun ruhsatlandırma aşaması var. Sağlık Bakanımız, kabine içtimasında bu ilaçların çabucak ruhsatlandırılması ile ilgili talimat verdiğini de söyledi. Süreçler süratli biçimde tamamlandığında, kendi sentezimizle geliştirdiğimiz ve ürettiğimiz kendi ilacımızı hem Türkiye’de kullanabileceğiz hem de bu sahada kıymetli ihracat imkanı var.” 

Bakan Varank, Kovid-19 salgını daha Türkiye hudutlarına girmeden TÜBİTAK başkanlığında “Covid-19 Türkiye Platformu”nu oluşturduklarını anımsatarak, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu platform ile Türkiye’deki temel araştırmalar seviyesinde uyumu sağlamayı planladık. Platformun çatısı altında bir kısmı aşı, bir kısmı da ilaç geliştirme olmak üzere 17 girişim yürütülüyor. Favipiravir ilacının yerli sentezinin yapılması da bu başlıkta çalıştığımız girişimlerden biriydi. Burada bir neticeye ulaşmış olmamız, bunun sanayi seviyesine, ilacın ruhsatlandırma aşamasına gelmiş olması bizim açımızdan hem memnunluk hem de gurur verici.”

“Dünyada öncü olacak işlere imza atacağız”

Bakan Varank, Covid-19 Türkiye Platformu çatısı altındaki bütün girişimlerden netice almayı umduklarına işaret ederek, “Dünyada öncü olacak işlere imza atacağımıza inanıyoruz. Temel araştırmalar tamamlandığında bu girişimlerin klinik çalışmalara muhtaçlık duyanlarını Sağlık Bakanlığımıza teslim edeceğiz. Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ile bunların klinik çalışmaları tamamlanarak yerküreye deva olacak işlere bilim kişilerimizle birlikte imza atmış olacağız.” sözlerini kullandı. 

Yerli ağır bakım teneffüs cihazının da bir gereksinimden doğduğuna dikkati çeken Varank, şunları kaydetti:

“18 yılda inşa ettiğimiz çok güçlü bir sağlık altyapımız var. Hem ağır bakım yatak sayısı hem de cihaz ekipman açısından güçlü bir altyapımız olmasına karşın ‘Türkiye kendi cihazını üretsin’ diye yerli teneffüs cihazını birebir bu halde ‘milli seferberlik’ ruhuyla bir araya gelerek ürettik hem memleketimize hem de yerküreye tanıttık. İhracat yapabiliyoruz. Aşı, ilaç girişimleri de ulusal seferberlik ruhuyla bilim kişilerimizin fedakarlığı ve devletimizin desteklediği işler olarak kamuoyuna yansımış oldu.”

“Bu kadar çabuk olacağını düşünmüyordum”

Doç. Dr. Mustafa Hoş de sanayi-üniversite iş birliğiyle yerli ilaç geliştirme girişimini hayata geçirdiklerini belirterek, “Yerli imkanlarımızla bir eseri geliştirdik. İlaçta yerli ve ulusal kaynaklarımızı artıracak, bizi şampiyonlar ligine taşıyacak daha teknolojik girişimleri yapabilmeyi ümit ediyorum.” sözlerini kullandı. 

Yaklaşık 5-6 hafta evvel çalışmalara başladıklarını aktaran Şık, “İnanın ben de bu kadar çabuk olabileceğini düşünmüyordum lakin ulusal seferberlikle herkes birbirine kenetlendi. Grup ruhuyla bunu başardık.” değerlendirmesini yaptı. 

Şık, sentezi yapılan Favipiravir ilacının ateşi daha yeni çıkmış hastalarda bile faal tedavisinin görüldüğünü vurgulayarak, “Dünyada tedavide öne çıkmış 3-4 ilaç var. Tesirli olduğunu bildiğimiz bir ilaç.” malumatını paylaştı.

“TÜBİTAK desteği bize güç verdi”

Zeynep Atabay Taşkent ise 80 yıllık bir firma olduklarını belirterek, şunları kaydetti:

“40 yıldır ilaç ham unsuru üretiyoruz. 100’e yakın ham husus ürettik. Bunların ihracatını da yapıyoruz. Influenza tedavisinde tesiri bilinen Oseltamivir Antiviral ilacının yerli sentezinde öne çıkmış bir firma olarak Kovid-19 virüsüne karşı tesirli olabilecek ilaçların sentezine ivedilikle Medipol Üniversitesinden Mustafa Şık Hoca’mızın iş birliğiyle başladık. Endüstriyel ham unsur sentezi altyapımız, bitmiş eser üretim altyapımız sayesinde öğretmenimizle çok süratli çalıştık. TÜBİTAK desteği bize güç verdi, bizi hızlandırdı.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son kabine içtimasının akabinde yaptığı açıklamada, “Hekimlerimizin Kovid-19 illeti tedavisinde faal biçimde kullandığı Favipiravir isimli ilacı TÜBİTAK Covid-19 Türkiye Platformu çatısı altında çalışan bilim kişilerimiz kendi sentezimizle üretmeyi başardı.” tabirlerini kullanmıştı.

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.