Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Başlangıç Seviye MacBook Pro’larda RAM Geliştirmeye Artırım

0 5

Dünyaca ünlü teknoloji devi Apple, şimdiye kadar daima piyasanın kaymağını yemeye yönelik olarak yüksek bir fiyat siyaseti gütmesi ile biliniyor. Kalitesine ve marka pahasına güvenen firma, devir hengam değişik fiyatlara sahip eserler de satışa sunuyor. 

Şirket siyasetleri gereği her vakit pahalı olan Apple eserleri arasında MacBook Pro da bölge alıyor. Görünüşe nazaran firma, başlangıç seviyesi MacBook Pro’ların RAM kapasitesini yükseltmek isteyenlerin daha ziyade parayı gözden çıkarmasını istiyor. 

RAM geliştirme fiyatları katlandı

13 inçlik MacBook Pro’larda bulunan RAM’lerin 8 GB’dan 16 GB’a çıkarılması için Apple müşterilerine sitesinde bir opsiyon sunuyordu. Firmanın yaptığı artırımla birlikte bu geliştirme, ABD’de 100 dolardan 200 dolara, Birleşik Krallık’ta 100 sterlinden 200 sterline, Almanya’da da 125 Euro’dan 250 Euro’ya çıktı.

Devletimizde de durum farklı değil. Daha evvel RAM geliştirmesi için müşterilerin gözden çıkarması gereken meblağ 800 TL iken şu anda 1.600 TL’yi bulmuş durumda. Şimdilik gayri özellikleri geliştirmek için ödenecek ölçüler tıpkı gözüküyor. Eski listelemeyi aşağıda görebilirsiniz.

Apple’ın bu kararının altında yatan nedenler şu an için bilinmiyor. Firma genelde eserlerinin fiyatlarında, piyasa koşullarını gözeterek değişiklikler yapabiliyor olsa da bu kadar net bir artış kimse beklemiyordu. Ayrıyeten geçmişte eserlerin fiyatlarının vakitle ucuzlamasına alışmıştık, artmasına değil.

Apple’dan açıklama yok

Apple şimdi mevzuyla ilgili resmi bir açıklama yapmadı. Haliyle fiyatlardaki bu değişimin nedeni konusunda net bir malumat yok. Halihazırda Intel’in 8. nesil işlemcilerini kullanan, görece daha büyük çipe sahip başlangıç seviyesi cihaz, sahip olduğu Magic Keyboard üzere yeni özellikler ile yenilenmiş bir model olarak kabul görüyordu.

Amerikalı devin bu kadar süratli formda fiyat değişikliğine gitmesi, son devirde yaşanan tedarik zinciri problemleri nedeniyle artan maliyetleri kompanse etmek istedikleri mealine geliyor olabilir. Bir gayrı alternatif ise Apple’ın müşterileri, daha çokça satmak istediği modellere yönlendirmek için malûm bir fiyat aralığına çıkmaya zorlaması.

Apple öbür modellerindeki fiyatlarda bir değişikliğe gitmemiş üzere gözüküyor. Sizce firmanın yaptığı bu fiyat değişikliğinin altındaki neden ne olabilir?

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.