Makalecin - Güncel Blog Yazıları

‘Bilgisayarım Yavaşladı’ Diyenlerin Yapması Gereken 12 Ayar

0 22

Vazgeçilmezlerimiz olan bilgisayarlarımız bazen eski performanslarında olmayabilirler. Bu kullanıcıdan ya da sistemden kaynaklı bir sorun olabilir. Bilgisayarım yavaşladı diye kaygı edenlerin uygulayabilecekleri birkaç kolay formül var. Bu yollar sayesinde bilgisayarım yavaşladı sıkıntısından basitçe kurtulabilirsiniz.

Bilgisayarım yavaşladı ya da eskisi üzere değil diyen kullanıcılar, anlatacağımız formülleri pratikten evvel bilgisayarım yavaşladı problemine neden olabilecek değişiklikleri göz önünde bulundurmalı ve buna nazaran bir yol izlemeliler. Bilgisayarım yavaşladı diyen kullanıcıların bilgisayarlarını kolay kolay hızlandırabilecekleri farklı yolları anlattık.

Bilgisayarım yavaşladı diyorsanız yapmanız gerekenler: 

 • Bilgisayarınızı uyku moduna almayın, kapatın
 • Vazife Yöneticisi’ne danışın
 • Art planda çalışan programları kapatın
 • Başlangıç programlarını azaltın
 • Antivirüs programlarını durdurun
 • İnternet tarayıcınızı denetim edin
 • Otomatik senkronizasyonu durdurun
 • Depolama meydanını boşaltın
 • Güncellemeleri denetim edin
 • Virüs taraması yapın
 • Donanımlarınızı denetim edin
 • Her şeyi silin ve tekrar başlayın

Bilgisayarınızı kapatın:

Şayet bilgisayarım yavaşladı diyorsanız birinci olarak denemeniz gereken prosedür en kolay olanı, yani kapatıp tekrar açmak. Yine başlatma seçeneği her vakit işe yaramayabilir, bu nedenle bilgisayarı külliyen kapatmalısınız.

Bilgisayarı kapattıktan sonra bir vade, şayet mümkünse birkaç saat, bilgisayarı kullanmayın. Bu vadede bilgisayarın ısınması nedeniyle oluşan bir yavaşlama varsa bilgisayar soğuyacaktır. Birebir devirde bilgisayar tekrar açılırken bellek temizlemesi de yapacağı için daha süratli çalışacaktır.

Hizmet Yöneticisi’ne danışın:

Vazife Çubuğu üzerinde sağa tıklayarak kolaylıkla ulaşabileceğiniz Vazife Başkanı, bilgisayarınızda çalışmakta olan programları size gösterecektir. Açtıktan sonra birkaç saniye bekleyerek daha akıllıca sonuçlar alabilirsiniz.

Hizmet Yöneticisi’nde çalışır durumda gördüğünüz programların sayısı ne kadar çoksa, bilgisayarım yavaşladı deme ihtimaliniz o kadar yüksek. Buradan açık olan ve gereksinim duymadığınız programları kapatarak bilgisayarınızın yavaş çalışmasının önüne geçebilirsiniz.

Art planda çalışan programları kapatın:

Siz farketmeseniz ya da canlı olarak kullanmasanız bile art planda çalışan programlar olacaktır. Bu programların hangileri olduğuna Vazife Başkanı üzerinden ulaşabilirsiniz. Art planda çalışan programlar bilgisayarınızı yavaşlatmakla kalmaz, batarya ömrünüzü de tüketirler. 

Slack, Skype üzere muhabere programları, bluetooth aygıtları, VPN programları, antivirüs programları üzere programlar bir kez açtıktan sonra art planda çalışmaya devam ederek bilgisayarın yavaşlamasına neden olabilirler. 

Başlangıç programlarını azaltın:

Art planda çalışan programların yanı sıra, bilgisayarınızda pek çok başlangıç programı da olabilir. Başlangıç programları bilgisayarınızla birlikte açılır ve faal olarak çalışmaya başlarlar. Bu faal çalışma durumu elbette bilgisayarım yavaşladı demenize neden olur.

Başlangıç programlarına tıpkı art plan programları üzere Hizmet Başkanı üzerinden ulaşabilirsiniz. Burada ne kadar az başlangıç programı olursa, bilgisayarınızın performansı o kadar yükselecektir. Bu süreç, bilgisayarım yavaş açılıyor meselesine da tahlil olacaktır.

Antivirüs programlarını durdurun:

Antivirüs programları bilgisayarınızı truva atı yazılımlardan ya da virüslerden korumak için devamlı art planda çalışmaktadırlar. Ama bu durum bilgisayarım yavaşladı demenize neden olabilir. Bu durumun önüne geçmek için külliyen olmasa bile ara sıra antivirüs programınızı durdurmalısınız. 

Rastgele bir belge ve program indirmediğinizde ya da sağlam bir internet sitesinde gezdiğiniz sırada antivirüs programınızı durdurabilirsiniz. Birebir biçimde canlı olarak kullanmadığınızda ya da bir medya izlerken de antivirüs programını durdurmak bilgisayarınızın yavaşlama probleminin önüne geçmenize yardımcı olacaktır.

İnternet tarayıcınızı denetim edin:

İnternet tarayıcınızı kullanırken farkında olmadan pek çok yeni pencere ve yeni sekme açabilirsiniz. Bu durum katiyetle bilgisayarım yavaş çalışıyor demenize neden olacaktır. Vazife Yöneticisi’nde internet tarayıcınızı açarak bu durumu görebilirsiniz. 

Bilgisayarım yavaşladı nasıl hızlandırabilirim sorusuna en süratli karşılıklardan biri internet tarayıcınızı kullanırken minimum sekme ve pencere kullanmak olacaktır. Birebir vakitte tarayıcı geçmişini nizamlı aralıklarla temizlemek de hem bilgisayarınızı hızlandıracak hem de internete bağlanırken daha süratli sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Otomatik senkronizasyonu durdurun:

Microsoft One, Google Drive, Yandex Disk üzere bulut depolama hizmetlerine ilişkin programları kullanırken işinizi kolaylaştırmak için otomatik senkronizasyonu açık bırakmış olabilirsiniz. Otomatik senkronizasyon bilgisayarım yavaşladı nedenleri arasında en öne çıkanlardan biridir.

Bu türlü bir yavaşlama sıkıntısının önüne geçmek için otomatik senkronizasyonu kapatın. Nizamlı aralıklarla, elle yedekleme sürecine devam edebilirsiniz. Otomatik senkronizasyonları kapatmak bilgisayarınızı hissedilir formda hızlandıracaktır.

Depolama sahasını boşaltın:

Bilgisayarın sabit sürücüsünün ya da SSD kartının depolama sahası sonludur. Doluluk orantısı bu sona yaklaştıkça bilgisayar yavaşlayabilir. Bu noktada yeni bir sabit sürücü ya da yeni bir SSD kart almak üzere pahalı tahliller uygulayabilirsiniz.

Yeni depolama kartları satın almak mekanına bulut depolama hizmetlerini kullanabilirsiniz. Var olan evraklarınızı bulut sistemlere aktardıktan sonra bilgisayarınızdan silebilir ve depolama ortamını boşaltabilirsiniz. Bu en tesirli bilgisayar hızlandırma usullerinden biridir.

Güncellemeleri denetim edin:

Windows işletim sisteminiz için ya da kullandığınız donanımlar için yeni bir güncelleme olup olmadığını denetim edin. Şayet yeni bir güncelleme varsa ve sisteminize tutarlıysa kesinlikle güncellemeyi gerçekleştirin.

Windows 7, Windows 8, Windows 10, macOS, Linux üzere işletim sistemlerine ve donanımlara gelen güncellemeler var olan sıkıntıları çözecek ya da yeni iyileştirmeler sunacaktır. Windows 10 hızlandırma usulleri için buraya bakabilirsiniz. 

Virüs taraması yapın:

Siz farkında olmadan bilgisayarınıza bir virüs ya da truva atı yazılımı girmiş olabilir. Derinden ve sinsice çalışan berbat hedefli yazılımlar bilgisayarınızı yavaşlatabilir. Detaylı, tam bir virüs taraması bilgisayarınızda var olan bu tip makûs gayeli yazılımları ortadan kaldıracak ve bilgisayarınızı hızlandıracaktır.

Detaylı bir virüs taramasının yanı sıra sistem optimizasyon programlarını da kullanabilirsiniz. Sistem optimizasyon programları bilgisayarınızı tarayacak, hızlandırma yolları sunacak, sistemi yavaşlatan çerezleri ve gereksiz belgeleri ortaya çıkaracaktır. 

Donanımlarınızı denetim edin:

Bilgisayarım yavaşladı sıkıntısına neden olan en büyük etkenlerden biri de bilgisayar donanımlarıdır. Bilhassa son eklenen donanımlar bilgisayarda var olan donanımlarla çakışarak bilgisayarı yavaşlatabilir ve performans düşüşüne neden olabilir.

Şayet bilgisayarınız yavaşlamadan evvel kurduğunuz yeni bir donanım varsa bu donanımı bilgisayardan kaldırmayı deneyin. Var olan donanımları sırayla çalıştırarak yavaşlama meselesine neden olan donanımın hangisi olduğunu görebilirsiniz. Donanım sürücülerinin şimdiki olduğundan da emin olun.

Her şeyi silin ve tekrar başlayın:

Ne yaparsanız yapın bilgisayarınız bir türlü hızlanmıyorsa radikal bir karar alabilir ve Windows’u silerek bilgisayarınızı yine kurabilirsiniz. Windows dahil bilgisayardaki her şeyi silip yine yüklerken yavaşlama meselesine neden olan yazılımı da görme talihiniz olacaktır.

Bilgisayarım yavaşladı diyen kullanıcıların kolaylıkla uygulayabilecekleri kimi temel formülleri anlattık. Anlattığımız tüm teknikleri pratiğinize karşın hala bilgisayarınız hızlanmıyorsa yeni bir SSD kart almak, RAM almak velev yeni bir bilgisayar almak üzere pahalı metotları düşünmelisiniz. 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.