Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Bilim Kişilerinden Zuckerberg’e Trump Daveti

0 12

ABD’de George Floyd’un polis tarafından öldürülmesi üzerine başlayan hareketler devam ediyor. ABD Yöneticisi Donald Trump’ın aksiyonlara dair içtimaî medya platformlarından yaptığı paylaşımlar ise tartışma konusu olmaya devam ediyor. 

Son olarak aralarında Nobel Mükafatı almış bir bilim kişisinin da bulunduğu 160 bilim kişisi, Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg’e ABD Başkanı’nın yanlış haberler verdiği ve tahrik edici açıklamalarda bulunduğu paylaşımları Facebook’ta yayınlamaması gerektiğini söylediler. 

Zuckerberg’e yapılan davette 160 bilim beşerinin imzası bulunuyor

ABD’nin önde gelen araştırma kurumlarında hizmetli olan 160 bilim kişisi, Facebook’un CEO’suna cumartesi günü bir mektup göndererek devam eden aksiyonlar sırasında kişileri yanlış bir formda bilgilendirecek paylaşımlar ve kışkırtıcı lisan konusunda daha katı siyasetler tatbikini istediklerini belirttiler.

Bilim kişileri, Mark Zuckerberg’e gönderdikleri mektubun neden kaleme alındığını ve onlarca bilim kişisi tarafından imzalandığını da açıkladılar. Zuckerberg’e yapılan davetin organizatörlerinden Harvard Tıp Okulu’ndan Profesör Debora Marks, “Facebook’u gerçeğin ve tarihin akıllıca tarafında nokta almaya çağırıyoruz” dedi. 

Trump’ın “Yağma başlarsa ateş de başlar” paylaşımı, tartışmaları daha da alevlendirdi

Bilim kişilerinin mektubunda mahsusen Trump’ın “Yağma başlarsa ateş de başlar” tabirlerinin taraf aldığı paylaşımına karşı Mark Zuckerberg’in harekete geçmemesi eleştiriliyor. Bilim kişileri, Trump’ın bu sözlerinin açıkça şiddeti kışkırttığını söylediler. 

ABD Yöneticisi Donald Trump, bilim kişilerinin mektubunda da konum alan paylaşımındaBu eşkiyalar, George Floyd’un anısına saygısızlık ediyorlar ve buna müsaade vermeyeceğim. Artık Vali Tim Walz’le konuştum. Ordunun sonuna kadar yanında olduğunu söyledi. Zorluk çıkması halinde durumu denetim altına alacağız. Yağma başlarsa ateş de başlar” demişti. 

Twitter, Trump’ın bu tweetini şiddeti yücelttiği gerekçesiyle “Bu ileti, şiddetin yüceltilmesine ait Twitter kurallarını ihlal etmektedir. Lakin Twitter, bu iletiye erişimin kamuoyunun yararına olacağı fikriyle yalnızca erişimi kısıtlamıştır” biçiminde ihtar koyarak tweeti sonlandırmıştı.

Zuckerberg'in yaklaşımını Facebook çalışanları da protesto etti

Twitter’ın Trump’ın bu tweetini sonlandırmış olmasına karşın Facebook rastgele bir adım atmamıştı. Facebook’un bu yaklaşımına birçok insan reaksiyon göstermekle bir arada en değerli reaksiyon, direkt Facebook çalışanlarından gelmişti. Zuckerberg’in bu yaklaşımına reaksiyon gösteren iki Facebook çalışanı, şirketten istifa etmişti. 

Mark Zuckerberg’e Trump’ın paylaşımları konusunda davet yapan bilim kişilerinin bir kısmı, Zuckerberg ve eşi Priscilla Chan’in vakfı Chan Zuckerberg Girişimi’nde çalışıyor. Teşebbüs ismine yapılan açıklamada da “Çalışanlarımıza, ortaklarımıza ve bağışçılarımıza minnettarız. Facebook siyasetleri da dahil olmak üzere görüşlerini dile getirme haklarına değer duyuyoruz” denildi. 

Trump’ın paylaşımlarını kaldırmaması konusunda bir paylaşım yapan Mark Zuckerberg dePolitikalarımızda da belirttiğimiz üzere an sorunu olan bir tehlike ya da zarar olmadıkça söze mümkün olan en ziyade biçimde imkan sağlamalıyız” diyerek Trump’ın paylaşımlarının kaldırılmamasını savundu.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.