Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Bir Senatör, Twitter’a Soruşturma Başlatılmasını Talep Etti

0 13

ABD Yöneticisi Donald Trump ile toplumsal medya platformu Twitter arasındaki gerginlik devam ederken hadiseye yeni bir isim daha katıldı. Bu defa Cumhuriyetçi Parti’nin Teksas Senatörü Ted Cruz, Twitter’ı İran Diyaneti Önderi Ali Khamenei ve İran Dışişleri Bakanı Javad Zarif'in hesaplarını kapatmadığı gerekçesiyle maksat gösterdi.

Hatırlayacağınız üzere Lider Trump, geçtiğimiz günlerde Twitter başta olmak üzere içtimaî medya platformlarını kapatmakla tehdit etmiş, Twitter’daki ‘Bilgiyi Doğrula’ özelliğininse siyasi aktivizme yol açtığını söylemişti.

Teksas Senatörü Ted Cruz, Twitter’ın İran’a uygulanan yaptırımları ihlal ettiğini argüman ediyor:

Trump ve Twitter arasındaki sular şimdi durulmamışken platformun İran’ın kıymetli isimlerinin hesaplarını kapatmayarak ABD maddelerini ihlal ettiğini öne süren Senatör Cruz, şirkete birleşik çapta bir soruşturma başlatılması gerektiğini söyledi. Bu mevzuda Birleşik Devletler Kaynak Bakanlığı veAdalet Bakanlığı’nı vazifeye çağıran Cruz, geçtiğimiz günlerde ABD hükûmetine yazdığı mektupta Twitter’ın ABD yaptırımlarını delmek konusunda 'açık ve istekli' olduğunu sav etmiş, Twitter’ın argümanlarınıysa ‘savunulamaz’ olarak nitelendirmişti.

Lider Donald Trump, Haziran 2019’da ABD’deki tüm işletmelerin rastgele bir İran devlet hizmetlisine mal ve hizmet sunmasını ‘engelleyen’ bir buyruğu imzalamış ve Twitter’ın ihlal ettiği söylenen İran yaptırımları geçtiğimiz yıl yürürlüğe girmişti. New York Times’a nazaran İranlı önderler üzerindeki baskıyı artırmak ve memleket iktisadına zarar vermek için ek yaptırımların eklenmesi de düşünülmüştü.

Bugün yaşanan bir gelişmede Twitter, Trump’ın attığı bir tweet’e 'şiddeti yücelttiği' gerekçesiyle kısıtlama getirmiş ve yeni bir tartışmanın fitilini ateşlemişti. Bu bahiste daha ziyade malumat edinmek için acilen yukarıdaki haberimize göz atabilir, Twitter ile ABD hükûmeti arasındaki gerginliğin artması hâlinde yaşanan gelişmelerden haberdar olmak için biz takipte kalabilirsiniz.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.