Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Birinci Çeyrekte Orta Segmentin Önderleri Samsung ve Xiaomi Oldu

0 26

Akıllı telefonlar için yapılan son pazar araştırmaları, kişilerin amiral gemisi modellerden orta sınıf Android cihazlara yöneldiğini ortaya koyuyor. Strategy Analytics'in olgularına nazaran ise orta sınıf telefonlarda en çok Samsung ve Xiaomi ön plana çıkıyor.

Strategy Analytics, orta seviye Samsung Galaxy A51'in birinci çeyrekte en çok satan Android telefon olduğunu ve onu Xiaomi'nin Redmi 8 modelinin takip ettiğini bildirdi. Galaxy S20 Plus ise üçüncü sırada bölge alarak birinci altı sıradaki tek amiral gemisi cihaz oldu.

Koronavirüs nedeniyle orta seviye telefonlara yönelim arttı

Strategy Analytics lideri Juha Winter, birçok memlekette koronavirüs salgını sonrası akıllı telefon pazarının durgunlaştığını ve dünya çapındaki akıllı telefon tüketicilerinin artan fiyatlara karşı daha hassas hale geldiğini belirtti. Winter, “Tüketiciler, iyi fiyatlarıyla gereğince âlâ özelliklere sahip, paralarının karşılığını alabileceği cihazlar istiyor. Android, premium sonrası bir periyoda giriyor.” dedi.

Bir gayrı tahlil şirketi Canalys tarafından yapılan bir araştırma da benzer bir tablo çiziyor. Ama şirket, farklı olarak Redmi Note 8 ve 8T'yi tek bir model olarak sayarak Galaxy A51'in önünde, birinci sırada konumlandırıyor. Lakin her iki şirket de Android telefonlar arasında orta seviye modellerin baskın olduğu konusunda hemfikir.

iPhone 11 birinci çeyrekteki akıllı telefon satışlarında başkan konumda

Orta seviye akıllı telefon trendi aslında yeni ortaya çıkmıyor. Daha evvel yapılan tahliller, 2019'un en çok satan Android telefonlarının Samsung Galaxy A serisi ve Xiaomi Redmi modelleri olduğunu gösteriyordu. Gelgelelim Winter'ın tefsirleri, 'ucuz' Android telefonlara yönelimin bu yıl artarak devam ettiğini ve koronavirüs sonrası ekonomik buhranın bir sonucu olarak hızlandığını ortaya koyuyor.

Gayrı yandan nispeten yüksek fiyatlı Apple cihazlar, başarılı satış rakamlarıyla bir istisna olarak görülüyor. Canalys, iPhone 11'in yılın birinci çeyreğinin en çok satan telefon olduğunu öne sürüyor. iPhone 11 Pro Max ve Pro ise sırasıyla altıncı ve onuncu sıralarda yan alıyor. Önümüzdeki çeyrekte, 2020 iPhone SE de listede yükselen telefonlar arasında konumunu alabilir.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.